Kamu Bilişim Yöneticileri, Kıbrıs´ta Biraraya Geldi...

Türkiye Bilişim Derneğinin (TBD) bu yıl 17’ncisini düzenlediği “Kamu Bilişim Merkezleri Yöneticileri Birliği - Kamu Bilişim Platformu Toplantısı”, 15-18 Ekim 2015 tarihlerinde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yapıldı.

Kamu kurumlarının bilgi işlem yöneticilerinin katıldığı toplantı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı; KKTC Ulaştırma Bakanlığı,   Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), KKTC Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu (BTHK), Türk Standardları Enstitüsü (TSE) ile Digital Türkiye Platformu tarafından desteklendi.

“2023 ve ötesi: Kamu hizmetlerinde yenilikçi yaklaşımlar” ana temasıyla düzenlenen toplantının açılışına KKTC Başbakanı Ömer Kalyoncu, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, KKTC Ulaştırma Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu Başkanı Doç. Dr. Kadri Bürüncük, DP Genel Sekreteri Hasan Taçoy, Avrupa Konseyi Parlamentosu Türkiye Delegasyonu Başkanı ve Avrupa Konseyi Parlamentosu Başkan Yardımcısı Reha Denemeç, MHP Samsun Milletvekili Hüseyin Edis, CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, RTÜK Üyesi Esat Çıplak, Türkiye Bilişim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İlker Tabak, Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Onur Koç, Turkcell Direktörü Murat Küçük Özdemir, Türksat Genel Müdür Yardımcısı Halil Yeşilçimen  ile çok sayıda sektör yöneticisi ve temsilcisi katıldı.

Toplantının açılışını yapan KKTC Başbakanı Ömer Kalyoncu, hükümetin e-devlet projesini daha da ileriye taşımayı hedeflediğini söylerken Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, bu projeye desteklerinin hiçbir kaynak sıkıntısı olmadan süreceğini ifade etti.

Toplantıda TSE, Bilişim Teknolojileri Test ve Belgelendirme Dairesi Başkanı ve Kamu-BİB Yürütme Kurulu Üyesi Mariye Umay Akkaya ile TSE Bilişim Teknolojileri Belgelendirme Müdürü Ayşe Gül İbrişim konuşmacı olarak yer aldılar.

Siber Güvenlik Standartları olan ISO/IEC 15408-Ortak Kriterler, ISO/IEC 19790 Kripto Standardı, ISO/IEC 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemleri Belgelendirmesi hakkında katılımcılara bilgi verildi.

Ayrıca, TSE’nin Siber Güvenlik Özel Komitesi ile çıkarılan 25 adet Güvenlik Kriterleri (Güvenli Bulut Bilişim, Güvenli Akıllı Sayaçlar, Mobil Uygulamalar Güvenliği, Bankacılık Sektörü Güvenlik Kriterleri, Güvenli e-ticaret) konularında yapılan çalışmalar anlatıldı. 2013-2014 Siber Güvenlik Eylem Planı çerçevesinde kurumların yaptığı faaliyetler ve 2015 – 2017 Siber Güvenlik Eylem Planı çalışmaları hakkında bilgi verildi.

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da
Eski Siteye Dön