"14 Ekim Dünya Standartlar Günü" paneli düzenledi.

14 Ekim Dünya Standartlar Günü kapsamında, Türk Standardları Enstitüsü(TSE) ve Tüketici Dernekleri Federasyonu(TÜDEF) işbirliği ile Enstitü Konferans Salonu'nda panel gerçekleştirildi.

Panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz, Dünya Standartlar Gününün her yıl farklı bir tema ile kutlandığını, bu yıl ki temanın ise "Standartlar;  dünyanın ortak dili" olduğunu söyledi.

Standartların tarafları ortak bir değerde buluşturduğuna işaret eden Korkmaz, aynı zamanda standartların ekonomik ve ticari hayatın ortak dili olduğunu vurguladı. Standartlar üretilirken ve uygulanırken en önemli istişare taraflarından birinin tüketiciler olduğunun altını çizen Korkmaz, ne kadar muhteşem bir ürün ya da hizmet üretilirse üretilsin, tüketici tatmin olmadığı sürece ürün ya da hizmetin anlam ifade etmediğini kaydetti.

TSE'nin uluslararası standartları oluşturan kurum ve kuruluşlara üye olduğunu hatırlatan Korkmaz şöyle konuştu: " Bu standartlar oluşturulurken, ürünlerin ve hizmetlerin teknik tanımları yapılırken, her ülke kendi ülkesindeki şartlara göre standartları oluşturmaya çalışır. Bunu sağlayabilen ülkeler kendi ürünlerine daha fazla pazar bulma şansına sahip olur."

TSE Başkanı Türkiye'nin bu nedenle uluslararası standartların hazırlanmasına katkısının arttırılmasının çok büyük öneme haiz olduğunu vurguladı: "Bizim ülke olarak uluslararası standartları hazırlayan kuruluşlara mutlaka ehliyeti, yetkinliği olan arkadaşlarımızı göndermemiz lazım. Maalesef sanayicimiz, Ar-Ge çalışmalarını yapıyor, birçok ürün üretiyor ama bunların standartlarını geliştirme komitelerinde görev almadıkları sürece bu ürün veya hizmetlerinin geleceğinin olmadığını bilmiyor."

Korkmaz dünyada marka olan ürünler üretilmesinin yolunun standardizasyon çalışmalarına katılmaktan geçtiğini vurguladı: "Standart çalışmalarının yürütüldüğü platformlarda yer almazsanız, ürününüzü belli bir süre satabilirsiniz ama dünya piyasasına arz edemezsiniz, sadece ülkemiz piyasasına arz ettiğiniz ürünle de dünya piyasasına hakim olacak bir marka üretemezsiniz."

TSE Başkanı konuşmasında sanayici ve işadamlarına standart çalışmalarına katılma çağrısı yaptı: "Sanayici ve iş adamlarımızı, onların kuruluşlarını, dünyadaki standart oluşturma komitelerinde görev almak üzere kurmuş olduğumuz Ayna Komitelere katılmaya davet ediyorum. Özellikle yeni patent alıp üretime başlayan arkadaşlarımıza da sesleniyorum; dünya piyasasına açılmak istiyorsanız, kendi üretim alanınızla ilgili standartları oluşturmaya yönelik çalışmalara katılmanız, şarttır"

Panelde konuşan TSE Genel Sekreteri Mehmet Bozdemir ise;  standardizasyon konusunda TSE'nin ülkemiz adına atılması gereken adımları attığını ve atmaya devam edeceğini söyledi. Bozdemir, Standard Hazırlama Merkezi Başkanlığının önceliklerini belirlediğini, iş programlarını hazırladığını ve standart hazırlarken alanında Türkiye'deki en iyi uzmanlarla çalışabilme imkanı verecek "elektronik ortamda toplantı formatı"nı da getirdiğini belirtti.

Panelde konuşan Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, TÜDEF olarak Ayna Komitelere katılım için karar aldıklarını, 30 kadar Ayna Komiteye üye vereceklerini söyledi.

Dünya ölçeğinde mal dolaşımının tüketicilerden onay almak zorunda olduğunu belirten TÜDEF Başkan Vekili Ferda Hekimci ise tüketici örgütlerinin standardizasyon çalışmalarına etkin katılımının çok önemli olduğunu belirtti.

Panelde Standart Hazırlama Merkez Başkanlığından Dr. Fatma Müge Algan da yaptığı sunumla TSE'nin standardizasyon çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da
Eski Siteye Dön