4. Bilişim Teknolojileri Standartları Konferansı

Türk Standardları Enstitüsü 4. Bilişim Teknolojileri Standartları Konferansı Ankara’da The Green Park Otel’de yapıldı.

Toplantının açılışında konuşan TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz, insanların 1950’li yıllarda bilgisayarlarla tanıştıklarını ifade ederek, bilgisayar teknolojilerinin gelişmesiyle beraber ekranla önce ellerle daha sonra da hareketlerle konuşulmaya başlandığını ifade etti.

Siber alemde dijital teknoloji zeminine oturtulmuş her türlü iletişim aracının kötü niyetli kişiler tarafından kırılma riski içerdiğini anlatan Korkmaz, bunun önlenmesi için bütün faaliyetlerin birbirini tamamlayacak şekilde standarda kavuşturulması gerektiğini vurguladı. TSE Başkanı; “Standartlar oluşturulmazsa sistemin zayıf yanlarının, güçlü yanlarının ne olduğunu bilemeyiz. Edindiğimiz bilgiler çerçevesinde onu nasıl koruyacağımıza dair çalışmalar yapmalıyız” diye konuştu.

Siber alanda savunma teknolojilerinin geliştirilmesi gerektiğinin altını çizen Korkmaz, konferansta, dijital ortamda verilerin nasıl korunacağı, bunların nasıl standarda dönüştürüleceği konularının bütün boyutlarıyla ele alınacağını söyledi.

Dijital teknolojilerde ve iletişimde oluşturulacak yazılımların testinin yapılması ve belgelendirilmesi gerektiğini anlatan Korkmaz, beyaz şapkalı hacker diye adlandırılan kişi ve kuruluşların, siber alemdeki bilgilerin güvenlik altında olup olmadığını test ettiklerini kaydetti. Korkmaz, TSE'nin beyaz şapkalı hacker belgelendirmesi yaparak bu alanda güvenliği artıracak standartlar oluşturmaya çalıştığını vurguladı.
Konferansın açılışında konuşan Türksat Genel Müdür Yardımcısı Halil Yeşilçimen ise teknolojinin insan hayatına getirdiği kolaylık neticesinde toplum olarak yaşam alışkanlıklarının ve beklentilerinin değiştiğini söyledi.

Standartların, ticaretin uluslararası dili olarak görüldüğünü ifade eden Yeşilçimen, Türksat olarak sundukları ürün ve hizmetlerde bilişim standartlarına dayalı çözümler geliştirdiklerini bildirdi.
e-Devlet Kapısı başta olmak üzere tasarımlarda kullanışlılığa çok dikkat ettiklerini dile getiren Yeşilçimen, sundukları hizmetin, kullanıcı dostu olması kadar kesintisiz ve güvenlik gereksinimlerini karşılar nitelikte olmasını da çok önemsediklerini kaydetti.

Türkiye'de standartlara uyum ve standartların gelişimi konularında herkese ciddi görevler düştüğünü bildiren Yeşilçimen, etkin bir görev dağılımıyla ortak hareket edilmesi ve aşamalı olarak standartlara uyumun zorunlu hale getirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Türkiye'de bilişim ürün kalitesini artırma ve dünya markaları çıkarabilmesi için standartlardaki olgunluğu artırmaktan başka çarenin olmadığını vurgulayan Yeşilçimen, bu anlamda her türlü iş birliğine açık olduklarını sözlerine ekledi.

TSE Bilişim Teknolojileri Test ve Belgelendirme Daire Başkanı Mariye Umay Akkaya ise, Enstitü’nün bilişim teknolojileri alanındaki çalışmaları hakkında bilgi verdi.  Akkaya şunları söyledi; “ Bilişim birimlerinin yazımların, donanımların veya bunlardan oluşan kompozit ürünlerin uluslararası alandaki standartlara göre veya ulusal standartlara göre test ve belgelendirme hizmetlerini, TÜRKAK ve uluslararası akreditasyon merkezlerinden akredite olarak yapmaktayız. Amacımız, ülkemizde bilgi güvenliğini, siber güvenlik ve bilişim standartlarının farkındalığını arttırmak”.

Konuşmaların ardından TSE'den "Beyaz Şapkalı Hacker" belgesi almaya hak kazananlara belgeleri verildi.

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da
Eski Siteye Dön