Uydu, Uzay ve Teknoloji Günleri...

Türk Standardları Enstitüsü (TSE),   11-12 Aralık 2015 tarihlerinde, İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Uydu, Uzay ve Teknoloji Günleri" ne katıldı.

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneğinin stratejik ortaklığında yapılan Uydu, Uzay ve Teknoloji Günleri powered by TÜRKSAT etkinliğinin açılışına, MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, İstanbul Milletvekili Nurettin Nebati, Denizli Milletvekili Nihat Zeybekci, Türksat Genel Başkanı Prof. Dr. Ensar Gül ve birçok davetli katıldı.

Türkiye’nin küresel güç olabilmesi için uzay ve uydu teknolojilerin yoğunlaşması gerektiğini vurgulayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık “Bu stratejik alanlarda sadece tüketici olmak değil, aynı zamanda üretici olmak zorundayız. Bu alanlarda kapasitemizi artırmak, yerli teknolojileri geliştirmek bizim için olmazsa olmaz. Göktürk 2 uydumuzun son aylarda terörle mücadelemizde ne kadar önemli bir katkı sağladığını hatırlamak bile bu alanda milli projelerin ne kadar önemli ve gerekli olduğunu anlamak için yeterli olacaktır” ifadelerini kullandı.

 

Uydulara ihtiyacın sadece askeri amaçlı güvenlik politikalarıyla sınırlı kalmadığını da sözlerine ekleyen Bakan Işık, “Uyduların sağladığı veriler tarım, afet yönetimi, iletişim, hizmet planlaması, hizmet sektörü gibi birçok değişik alanda ihtiyacımıza cevap üretmektedir. Ülkemiz hem yer gözlem uydularında, hem de haberleşme uydularında gerçekten de ciddi bir atılım içerisinde. İlk milli yer gözlem uydumuz Göktürk, 2,5 metre çözünürlüğe sahip. Üzerinde çalıştığımız Göktürk 2 yenileme projesi ile 50 santimetre çözünürlüğe sahip yeni bir yer gözlem uydusu geliştirmeyi hedefliyoruz. 50 santimetrelik çözünürlükte yeryüzünde olan her şeyi artık çok daha detaylı görme, analiz etme ve oradan veriler çıkarma imkânına sahip oluyoruz” dedi.

Son olarak ilk milli haberleşme uydusu olan TÜRKSAT 6A projesinin de planlanan takvime göre başarılı bir şekilde ilerlediğini belirten Bakan Işık, “Türkiye'nin önünde temel bir tercih var. Türkiye ya teknolojiyi ithal eden, satın alan, tüketen bir ülke olacak ya da teknolojiyi üreten, geliştiren ve ihraç eden ülke olacak” diyerek konuşmasını noktaladı.

Ayrıca etkinlik boyunca TSE standına ziyarette bulunan katılımcılara, alanında uzman personellerimiz tarafından bilgilendirme yapıldı.

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da
Eski Siteye Dön