TSE, UIC Dünya Yüksek Hızlı Demiryolu Kongresi´nde

Dünya çapındaki en önemli yüksek hızlı demiryolu etkinliği olan UIC Dünya Yüksek Hızlı Demiryolu Kongresi’nin 10’uncusu, TCDD ev sahipliğinde Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC) tarafından, tüm UIC üyesi demiryollarının işbirliği ile 08-11 Mayıs 2018 tarihlerinde Ankara Ticaret Odası ve Kongre Merkezi’nde (Congresium) gerçekleştirildi.

Açılış konuşmalarında sektör ile ilgili önemli konulara değinen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN: "Türkiye'deki demiryolu ağının yüzde 90'ını yeniledik, elektrikli ve sinyalli hatları yüzde 100 artırdık. Hedefimiz 2023'e giderken bütün hatlarımızı elektrikli ve sinyalli hale getirmek, böylece demiryolu sektöründen elde ettiğimiz işletme verimliliğini azami seviyeye çıkarmak. 2023 yılına kadar demiryolu sektörüne 39 milyar avro daha yatırım yapacağız. Bu tutarın yüzde 80'i olan yaklaşık 31 milyar avroyu yüksek hızlı ve hızlı demiryolu projeleri için planladık" dedi.

Enstitümüz de söz konusu kongreye özel bir stant ile katılım sağlayarak kongre ve fuar süresi boyunca demiryolu sektörünün önde gelen çok sayıda ulusal ve uluslararası firması ile etkileşimde bulunmuştur. Ayrıca standımızı ziyaret eden OTIF Genel Sekreteri François Davenne ile TSE ve OTIF faaliyetleri üzerine görüş alışverişi yapılmıştır.

Demiryolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ile yapılan protokol ile COTIF kapsamında değerlendirme kuruluşu olarak atanan Enstitümüz, T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkilileri, China Railway ve halihazırda Kızılay-Koru Metro hattında çalışmakta olan trenlerin üretici firması CRRC başta olmak üzere pek çok Çin menşeili firma, TCDD, yakın zamanda demiryolu faaliyetleri üzerine protokol yaptığımız Raysimaş, Tüvasaş, Tülomsaş, Aselsan, Savronik ve demiryolu alanında tanınmış pek çok firmanın yetkilileri tarafından ziyaret edilmiştir.

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da
Eski Siteye Dön