TSE, 10. Enerji Verimliliği Forum ve Fuarı´na katıldı.

Enerji sektörünün en önemli etkinliklerinden Enerji Verimlilik Forum ve Fuarı İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde başladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının himayelerinde 10 -11  Nisan 2019 tarihlerinde düzenlenen '10. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı'na Türk Standardları Enstitüsü bir stant ile katıldı.

Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen etkinliğe T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve enerji sektörünün üst düzey yetkilileri katıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez bu yıl 10'ncusu düzenlenen Enerji Verimliliği Forum ve Fuarı'nda yaptığı konuşmada enerji kaynaklarının ve enerjinin etkin kullanımının, ulusal ekonomiler üzerindeki enerji maliyetleri baskısını azaltan en önemli faktör olduğunu belirtti. Türk Ekonomisinin son 16 yılda yıllık yaklaşık yüzde 5 büyüme kaydettiğini belirten Dönmez, ekonomik büyümeyle beraber enerji tüketimimizde de aynı dönemde hızlı bir artış gösterdi dedi.

Ayrıca, kamu binalarının enerji verimliliği konusunda performanslarının artırılmasına yönelik kamu binalarımızın verimlilik dönüşümü için Dünya Bankası ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte 200 milyon dolar bütçeli projeye bu yıl başlayacaklarını, bu proje kapsamında 30 milyon dolar tutarında Enerji performans sözleşmeleri ve yaklaşık sıfır enerjili binalar, ısı pompası gibi etkin yeni teknoloji uygulamalarının da olacağını söyledi.

Enerji verimliliğinde son gelişmeler ve en iyi uygulamaların paylaşılması ve yaygınlaşması, ihtiyaç duyulan mekanizmalar ve düzenlemelerin tartışılması ve olgunlaştırılması amacıyla sektörün öncü kurum, kuruluş ve firmaları ile başta Avrupa ve Amerika olmak üzere 20’nin üzerinde farklı ülkeden uzman ve ziyaretçiyi bir araya getiren ve ana teması 'Bir kaynak olarak enerji verimliliği' olan forumda 18 oturum düzenlendi.

Enerji performans sözleşmeleri, ısı piyasası, enerji verimliliğinde dijitalleşme, binalarda ve hizmet sektöründe enerji verimliliği, sanayide örnek VAP projeleri, tarım ve gıda sektöründe enerji verimliliği, proje finansmanı, piyasa tabanlı destek mekanizmaları, sürdürülebilirlik, yerli üretim ve inovasyon, şehirlerde enerji verimliliği uygulamaları gibi bir çok konunun ele alındığı '10. Enerji Verimliliği Forum ve Fuarı'na bir stant ile katılım sağlayan Türk Standardları Enstitüsü (TSE) uzmanları, katılımcı ve ziyaretçilere, Rüzgar Türbinleri Gözetim Muayenesi, ithalat aşamasındaki Elektrik motorları, klimalar, lambalar, ev tipi soğutucular, elektrik süpürgeleri başta olmak üzere Ekotasarım ve Enerji etiketlemesi yönünden uygunluk denetimi  ve bu ürün gruplarının enerji verimliliği yönünden performans deneyleri ve TS-EN-ISO 50001 Enerji Yönetim Sistem Belgelendirme faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da
Eski Siteye Dön