Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sanayi kuruluşlarını TSE´nin vermiş olduğu Güvenli Üretim Belgesini almaya davet etti

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sanayi kuruluşlarını Türk Standardları Enstitüsü’nün (TSE) vermiş olduğu “Güvenli Üretim Belgesi”ni almaya davet edip, “TSE ile birlikte, üretim tesislerinde alınması gereken önlemler için bir kılavuz hazırladık. Tedbirleri yerine getiren firmalara, Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi veriyoruz. 3 haftada 118 sanayi kuruluşundan başvuru aldık. 10 kuruluşun denetimleri olumlu şekilde tamamlandı ve belge almaya hak kazandı. Belgeyi alan firmalar; müşterilerine, üretimlerinin kalitesini uzun uzun anlatmalarına gerek kalmayacak. Tek bir logoyla, piyasada kendilerine duyulan güveni tazelemiş olacaklar” dedi.Bakan Varank, Deniz Ticaret Odası’nın Meclis Toplantısına video konferans yöntemiyle katıldı. Bakan Varank, Deniz Ticaret Odası’nın, hem sektörün gelişmesi hem de Türkiye’nin uluslararası rekabet gücünün artması açısından kritik öneme sahip olduğunun altını çizdi. Dünya ticaretinin ve Türkiye’nin dış ticaretinin yüzde 90’ı deniz taşımacılığı üzerinden gerçekleştiğini belirten Bakan Varank, şunları kaydetti:

TÜRKİYE BAŞARILI SINAV VERİYOR: Virüsle mücadelede; ülkeler arasındaki gelişmişlik farklarının ortadan kalkmaya başladığını da gördük. Ekonomik gücüyle övünen ülkeler salgını yönetmekte aciz kalırken; Uluslararası kuruluşlar da, yaraları sarmaya dönük kapsamlı bir yaklaşım geliştiremedi. Bu dönemin kazananları kendi kendine yetebilen, altyapıları ve kurumsal kapasiteleri güçlü ülkeler oldu. Türkiye, bu küresel krizde başarılı bir sınav veriyor, inşallah bundan sonra da vermeye devam edecek.

“BİZ DE VARIZ” DEDİK: Cumhurbaşkanımızın liderliğinde attığımız adımlar sayesinde, pek çok ülkeden pozitif yönde ayrıştık. Sağlık tedbirleriyle birlikte ekonomik tedbirleri de eş zamanlı uyguladık. Tüm dünyada fabrikalar kapatılırken, ülkemizde üretimin durmaması yönünde çalışmalar yaptık. İstihdam, finansman ve sosyal yardım alanlarında benzersiz politikaları hayata geçirdik. Yurt içi sanayimizin yetkinlikleri sayesinde ihtiyaç duyulan her ürüne kolayca erişebildik. Bunun da ötesinde, sağlık endüstrisinde inovatif ürünler geliştirerek küresel rekabette biz de varız dedik.

DÜNYANIN İLGİSİNİ ÇEKİYOR: İki haftada ürettiğimiz yerli yoğun bakım solunum cihazıyla, dünya standartlarında ve muadillerinden üstün bir ürünü piyasayla tanıştırdık. Tanı kitleri, aşı ve ilaç alanındaki projelerimizle de dünyanın ilgisini çekiyoruz.

YÜKSEK ANTİKORLU PLAZMA TİCARİLEŞTİRİLİYOR: Tedavide kullanılan ve daha önce ithal ettiğimiz 2 farklı ilacın etken maddesini artık kendimiz üretebiliyoruz. Virüs proteinlerini çoğaltıp, satabiliyoruz. Aşıda, geleneksel yöntemlerin yanında, hiçbir ülkenin denemediği yeni teknolojileri deniyoruz. Geliştirdiğimiz yüksek antikorlu plazmayı hasta tedavilerinde kullanıyoruz. Şimdi ticarileştirme çalışmaları sürüyor. Tanı kitlerinde, nano-teknolojiyi esas alan ve dünyada bir ilk olacak yeni bir ürünü geliştirmeye çalışıyoruz.

10 KURULUŞ HAK KAZANDI: Yeni normale girdiğimiz bu süreçte, sizlerin de gerekli tedbirleri almanız son derece önemli. Türk Standarları Enstitüsü (TSE) ile birlikte, üretim tesislerinde alınması gereken önlemler için bir kılavuz hazırladık. Tedbirleri yerine getiren firmalara, COVID-19 Güvenli Üretim Kalite Belgesi veriyoruz. 3 haftada 118 sanayi kuruluşundan başvuru aldık. 10 kuruluşun denetimleri olumlu şekilde tamamlandı ve belge almaya hak kazandı.


GÜVEN TAZELEYECEKLER: Belgeyi alan firmalar TSE logosunu; ürünlerinde, belgelerinde ve yayınlarında kullanabilecek. Böylece müşterilerine, üretimlerinin kalitesini uzun uzun anlatmalarına gerek kalmayacak. Tek bir logoyla, piyasada kendilerine duyulan güveni tazelemiş olacaklar.

FİNANSMAN DESTEĞİ: Türkiye’nin koster filosunu güçlendirmek için, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle KOSGEB Kredi Faiz Desteği Yönetmeliğinde değişiklik yaptık. Projenin ilk yılında 10 kosteri desteklemeyi ve programın nasıl çalışacağını görmeyi planlıyoruz. 5 yıl süresince her bir gemi için yıllık azami 3 milyon lira kredi finansman desteği vereceğiz.

45 İSTİHDAM: Gemi inşa sektörü, oluşturduğu istihdam ve katma değer açısından bizim öncelikli gördüğümüz sektörlerden birisi. Bugüne kadar bu alanda 22 milyar liralık yatırımı teşvik ettik ve 45 bin kişilik istihdamın oluşmasını sağladık. Bununla birlikte; tersane, yat inşası ve armatörlük alanlarında da 3 milyar liralık yatırım, teşviklerimizle hayata geçti.

AR-GE MERKEZİ TEŞVİK EDİLECEK: 11. Kalkınma Planında; deniz teknolojileri, gemi inşa ve yan sanayinin rekabet gücünü artırmak için “Deniz Teknolojileri ve Sanayisi Teknik Komitesinin” kurulmasına karar verdik. Teknik komite aracılığıyla, nokta atışı eğitimler düzenleyip, potansiyeli olan firmaların Ar-Ge merkezi kurmasını teşvik edeceğiz. Otomotiv yan sanayinde sahip olduğumuz yetkinliğe, gemi yan sanayinde de ulaşabiliriz. Yerli gemi ekipmanlarının, tersanelerimiz tarafından kullanılmasını teşvik edeceğiz.

GEMİLERİN DÖNÜŞTÜRÜLMESİ: Gelecek dönemde gemi sevk sistemlerinde, elektrikli batarya teknolojilerinin yoğun biçimde kullanılacağını düşünüyoruz. İç sularda yük ve yolcu taşımacılığı yapan gemilerin, elektrikli gemilere dönüştürülmesi konusu Bakanlığımız koordinatörlüğünde yürütülüyor. Tam elektrikli gemi çalışmalarında; mevzuatı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, pilot projeyi İstanbul Şehir Hatları Genel Müdürlüğü, yerli üretim kabiliyetlerinin tespitini ise Bakanlığımız takip ediyor.

GEMİ İHTİSAS OSB’Sİ: Yalova’da kurulan Gemi İhtisas OSB’nin faaliyete geçmesi, sektörün dışa bağımlılığını azaltmada önemli rol oynayacak. Yatırımcılar için 3 bin 500 metre kareden 150 bin metrekareye kadar arsa tahsis imkânı bulunuyor. Bu bölge hem gemi yan sanayinin geleceği hem 10 bin kişilik istihdam hacmiyle stratejik bir öneme sahip.

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da Google+'da
Eski Siteye Dön