SOCAR Türkiye ve Serel Seramik Fabrikası´na TSE´den Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi

SOCAR Türkiye Rafineri ve Petrokimya İş Birimi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında Türk Standardları Enstitüsü (TSE) denetçilerinin detaylı kontrolünden geçerek "TSE COVID-19 Güvenli Üretim Belgesini" almaya hak kazandı.

Belge törenine; Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin ve SOCAR Türkiye Rafineri ve Petrokimya İş Birimi Başkanı Anar Mammadov katıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele sürecinde her adımda insanı öncelediklerini, üretimin tüm cephelerinde faaliyet gösteren sektör temsilcileriyle istişareler yürüterek herhangi bir mağduriyet yaşanmasının önüne geçtiklerini belirtti.

“TSE Bu Süreçte Tüm Kaynaklarını ve İmkanlarını Seferber Etti”

TSE’nin bu süreçte tüm kaynak ve imkanlarını Covid-19 ile mücadelede seferber ettiğini ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın talimatları doğrultusunda "Covid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzunu" hazırladığını belirten Hasan Büyükdede, şöyle devam etti:

"Güvenilir ve hijyenik üretim standartlarına uygunluğun belgelendirilmesi için Enstitümüze başvuran SOCAR Türkiye Rafineri ve Petrokimya İş Birimini altındaki kuruluşları kılavuzumuza göre denetledik. Kılavuzda yer verdiğimiz standartları sağlayıp sağlamadığına baktık. Bu kapsamda İş Birimi altında faaliyet gösteren PETKİM Petrokimya Holding, STAR Rafineri ve SOCAR Türkiye Akaryakıt Depolama, COVID-19 Güvenli Üretim Belgesi'ni almaya hak kazandı. Güvenli üretim belgelerimiz kuruluşlarımıza hayırlı uğurlu olsun. Güvenli üretim belgesiyle kuruluşlarımızın bereketinin ve kazancının daha da artacağına inanıyorum. Salgına karşı topyekun mücadele verdiğimiz bu dönemden inşallah güçlenerek çıkacağız.”

TSE Başkanı Adem Şahin de Covid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzunu Dünya Sağlık Örgütü, Sağlık Bilim Kurulu ve ilgililerin çalışmalarından yararlanarak hazırladıklarını belirterek, firma yetkililerini tebrik etti.

SOCAR Türkiye Rafineri ve Petrokimya İş Birimi Başkanı Anar Mammadov ise böyle bir belgeye layık oldukları için gururlu olduklarını dile getirerek TSE yetkilileri ve çalışma arkadaşlarına teşekkür etti.

TSE Covid-19’den Serel Seramik Fabrikası’na Güvenli Üretim Belgesi

Serel Seramik Fabrikası da yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında TSE denetçilerinin kontrolünden başarıyla geçerek "TSE COVID-19 Güvenli Üretim Belgesini" almaya hak kazandı.

Belge Törenine; Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin ve Elginkan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Akçen katıldı.

Büyükdede, Türkiye'nin 180 milyar dolarlık ihracatının yüzde 90'ından fazlasını sanayi ürünlerinin oluşturduğuna dikkati çekerek şöyle konuştu:

"TSE COVID-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu firmalara salgınla mücadele ederken yol göstermekle kalmadı, aynı zamanda salgın sonrası dönemin ihtiyacı olan, güvenilir ve hijyenik üretim standartlarına uygunluğunun belgelendirilmesini de sağladı. Kılavuzda yer alan standartları sağlayan ve süreçlerini buna uygun yürüten işletmelerimize 'Güvenli Üretim Belgesi' verdik. Hazırladığımız kılavuz ve verdiğimiz güvenli üretim belgemiz firmalarımıza önemli avantajlar sağladı."

Serel seramik fabrikasının, süreci kılavuza uygun yürütüp yürütmediğini kontrol ettiklerini anlatan Büyükdede, "Bu kapsamda Matel Hammadde Sanayi ve Ticaret ve Anonim Şirketi Serel Seramik Fabrikası COVID-19 Güvenli Üretim Belgesi'ni almaya hak kazandı. Sektöründe ilk TSE çift yıldız belgesini alan kuruluşumuza verdiğimiz güvenli üretim belgesi hayırlı uğurlu olsun" ifadelerini kullandı.

"Tedbirlerimizi aldık, almaya devam ediyoruz”

TSE Başkanı Şahin ise yaptığı konuşmada "TSE COVID-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu" ile standardizasyon modelinin nasıl geliştirildiği ile ilgili bilgi verdi.

Covid-19 öncesinde bu tip salgın dönemlerine ilişkin hijyen ve yönetim sistemleri standardında 30 civarı belgenin halihazırda mevcut olduğunu söyleyen Şahin, “Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’ın pandemi dönemi başladığında bizleri bir araya getirerek güvenli üretimi temin edebilecek bir belgelendirme modeli oluşturulmasıyla ilgili talimatta bulundu. Sayın Varank’ın talimatı üzerine Dünya Sağlık Örgütünün, Sağlık Bakanlığımız altında kurulan Bilim Kurulunun bu konuya ilişkin kararlarını, sanayi tesislerimizde kurumsallaşmış uygulamaları ve çalışanlarımız açısından sendikaların taleplerini dikkate alarak bir belgelendirme modeli oluşturduk. Bu modeli sanayi tesisleri için gıda ve gıda dışı olmak üzere ikili bir ayrımla tesis ettik” dedi.

Tedbirlerini almaya devam ettiklerini kaydeden Şahin, konuşmasında şunları söyledi: “Bahsettiğimiz belgelendirme modeli, yaşadığımız pandeminin hayatın her alanında etkili iki konuyu dengelemek maksadıyla aldığımız tedbirlerin bir parçasıdır. Birincisi, bu dönemde hemen hemen bütün ülkeler sağlık sistemleri çökmeden mevcut sistemleriyle pandemiyle mücadele edebilecekleri bir kapasite oluşturmaya gayret ettiler. İkinci olaraksa üretimi aksatmadan, ekonomiyi durdurmadan sosyal refahın daha az etkileneceği tedbirlerin alınması için çalışıldı.  Türkiye olarak süreci son derece muntazam yürüttük ve hem sağlık alanında hem de ekonominin diğer alanlarında çok fazla daralma yaşamadan tedbirlerimizi aldık, almaya devam ediyoruz.”

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da Google+'da
Eski Siteye Dön