Konya´daki 20 firma ve kuruma "Kovid-19 Güvenli Üretim ve Hizmet Belgesi" verildi

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) tarafından Konya'daki 20 firma ve kuruma, "Kovid-19 Güvenli Üretim', 'Kovid-19 Güvenli Hizmet', 'TS 13811 Hijyen ve Sanitasyon Yönetim Sistemi' ile 'Kovid-19 Güvenli Turizm Belgesi" belgesi, düzenlenen törenle verildi.

Zade Vital Üretim Tesislerinde gerçekleştirilen belge törenine; Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin ve Helvacızade Grubu Yöneticisi Mevlüt Büyükhelvacıgil katıldı.

Törende konuşan Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, yeni tip Korona virüs (Covid-19) salgını dolayısıyla, kuruluşların bu süreci en az zararla savuşturabilmesi için Türkiye’de öncü Türk Standardları Enstitüsü’nün sanayi kuruluşları için Covid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzunu hazırladığını söyledi. Bu kılavuzun sanayi kuruluşlarına salgınla mücadele ederken yol gösterdiğini ifade eden Bakan Yardımcısı Büyükdede, “Ayrıca salgın sonrası dönemin ihtiyacı olan 'güvenilir, salgından etkilenmemiş ve hijyenik üretim' standartlarına uygun üretim yapabilmesi için de rehberlik etti. Enstitümüzde kendisine başvuran kuruluşları hazırlamış olduğu kılavuzun içeriğine göre denetledi, standartları sağlayıp sağlamadığına baktı. Enstitümüz; süreçlerini kılavuza uygun yürüten kuruluşlarımızı; Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi ile belgelendirdi” dedi.

“Güven” kavramını her türlü ekonomik faaliyetin merkezine yerleştirdik"

Öncelikle çalışanların iş yerlerine güveni arttığını anlatan Bakan Yardımcısı Büyükdede, “Böylelikle dolaylı olarak verimlilik artışına da katkıda bulunduk. İnsan sağlığına uygun üretim teşvik ederek, tüketicilerin hijyen konusunda kafalarında oluşan soru işaretlerini giderdik. Belgelendirme faaliyetlerimiz firmalarımıza uluslararası arenada katkı sağladı, firmalarımızın iç ve dış pazarlara ulaşmasında önemli kriterden biri oldu. Yapmış olduğumuz belgelendirme ile salgın ortamında “güven” kavramını her türlü ekonomik faaliyetin merkezine yerleştirdik. Sanayi tesisleriyle başladığımız, hizmet sektörü ile devam ettirdiğimiz güvenli üretim ve güvenli hizmet belgesi ve kılavuzunu başka sektörlere de yaymayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

"Süreci kılavuza uygun yürütüp yürütmediğini kontrol ettik"

Güvenilir ve hijyenik üretim standartlarına uygunluğun belgelendirilmesi için Enstitüye başvuran Zade Vital grubunu kılavuza göre denetlediklerini kaydeden Büyükdede, “Kılavuzda yer verdiğimiz standartları sağlayıp sağlamadığına baktık. Süreci kılavuza uygun yürütüp yürütmediğini kontrol ettik. Denetimlerimizi sonucunda süreçlerini hazırladığımız kılavuza göre yürüten; Helvacızade Gıda İlaç Kimya Sanayi ile Zade Vital İlaç Kimya Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Covid-19 Güvenli Üretim Belgesini almaya hak kazandı. Güvenli üretim belgelerimiz kuruluşlarımıza hayırlı uğurlu olsun. Güvenli üretim belgesiyle kuruluşlarımızın bereketinin ve kazancının artacağına tüm kalbimle inanıyorum” dedi.

"23 alanda sistem belgelendirme faaliyetlerine devam ediyoruz"

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin ise TSE’nin yönetim sistemleri ile ilgili 23 alanda sistem belgelendirme faaliyetlerine devam ettiğini kaydetti. Enstitünün yönetim sistemleri konusundaki faaliyetlerinin, uluslararası kuruluş olmanın ve rekabet edebilmenin gereği olarak pek çok alanda Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite edildiğini belirten Prof. Dr. Şahin, “Aynı zamanda Enstitümüzün Uluslararası Standardizasyon Teşkilatı (ISO) ve IQNET üyeliği de bulunmaktadır. Yönetim Sistemleri Belgelendirmesinde yurtiçi faaliyetlerinin yanı sıra yurtdışı temsilcilikler vasıtasıyla diğer ülkelerde de hizmetlerimiz yürütülmektedir. Yurtdışındaki temsilciliklerimiz sırasıyla; Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Suudi Arabistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’dir” dedi.

18 Kuruluşa TSE Kovid-19 Güvenli Üretim Belgesi

Daha sonra InnoPark Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde düzenlenen törenle 18 kuruluşa daha TSE Kovid-19 Güvenli Üretim Belgesi verildi.

İnnopark Teknoloji Geliştirme Merkezi, TSE denetimlerinden başarıyla geçerek Covid-19 Güvenli Üretim, Güvenli Hizmet, TS 13811 Hijyen ve Sanitasyon Yönetim Sistemi ve Covid-19 Güvenli Turizm Belgelerini almaya hak kazandı.

Konya Valisi Vahdettin Özkan, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, salgın döneminde güçlü sağlık sistemiyle şanslı olduğuna dikkati çekti.

Özellikle önleyici tedbirlere dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Özkan, şunları kaydetti:

"Bütün kurumlara, bütün insanlarımıza tek tek düşen vazifeler vardır. Bütün insanlarımızın özellikle maske, mesafe ve hijyenle ilgili hassasiyeti bir meleke haline getirmeleri gerekir. Pandemi Eylem Planı'nda özellikle sağlık sistemi dışında diğer sektörlerin de üzerine düşen vazifeler var. Diğer sektörlerimizin, diğer bakanlıkların yaptığı çalışmalar teşekkür gerektirir. Özellikle meslek kuruluşlarımız, sanayicilerimiz, üreticilerimiz, alın teriyle çalışan insanlarımız gıda ve tedarik zincirinin sürdürülebilirliği için olmazsa olmazımız. İnşallah bu zor günleri kısa bir zamanda geçireceğiz. Bugünlerin hem sağlık hem üretimde berekete vesile olmasını diliyorum."

“TSE’nin verdiği belgeler ile salgına karşı mücadelemizi tescil ettik”

Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü de, TSE’nin verdiği belgeler ile mücadelenin tescillendiğini ifade etti. 18 firmaya belge verildiğini belirten Kütükcü, “Burada, 8 firmamıza Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi, 7 kurumumuza Covid-19 Güvenli Hizmet Belgesi, Konya Sanayi Odamızın da dahil olduğu 2 kurumumuza TS 13811 Hijyen ve Sanitasyon Yönetim Sistemi Belgesi, bir işletmemize de, Covid-19 Sağlıklı Turizm Belgesi verildi. Belge alan 18 firmamız, aldıkları belgelerle kendi alanlarında Covid-19’a karşı güvenli olduklarını, tedbirlerini eksiksiz aldıklarını tescillemiş oldular” dedi.

Konuşmaların ardından firmalara belgeleri verildi.

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da Google+'da
Eski Siteye Dön