TSE, AVM´lere Kovid-19´a ilişkin "Güvenli Hizmet Belgesi" verecek

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) ile Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) arasında iş birliği protokolü imzalandı.

TSE Başkanı Şahin ile AYD Başkanı Hüseyin Altaş, Enstitüde düzenlenen bilgilendirme toplantısında, protokolün ayrıntılarını paylaştı.

TSE Başkanı Adem Şahin, kuruma başvurmaları halinde, denetimlerde belirlenmiş kriterleri sağlayan alışveriş merkezlerine (AVM) "TSE Kovid-19 Güvenli Hizmet Belgesi" verileceğini ifade etti.

Şahin, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) bulaşması, yayılması, önlenmesi ve tedavisine yönelik her gün yeni bilgi ve bulguların elde edildiğini belirterek, TSE'nin de salgına karşı bilgilendirmelerle farkındalık oluşturduğunu söyledi.

Kurumun bu kapsamda gerçekleştirdiği çalışmaları anlatan Şahin, yıkanabilir bez maskeler, sanayi kuruluşları, hizmet sektörü, konaklama tesisleri ve okullar için kriterler belirlediklerini ve hazırlanan kılavuzlara uygun şekilde süreçleri yürüten işletmeleri belgelendirdiklerini bildirdi.

Yükseköğretim Kurulu ile bilgi paylaşımının artırılması, teknik alanlarda iş birliğinin geliştirilmesi için de protokol imzaladıklarını anımsatan Şahin, AYD ile de görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyledi.

"AVM'lerin kalite altyapısını güçlendireceğiz"

Şahin, görüşmeler sonunda bir protokol hazırladıklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Protokolle insanların belirli sürelerde birlikte zaman geçirdiği ve alışveriş ihtiyacını karşıladığı AVM'lerin kalite altyapısını güçlendireceğiz. AVM'lerle bilgi paylaşımını artıracağız. AVM'lerin yaşam ve ticaret alanlarında, kalite, hizmet, hijyen standartlarını geliştirip, müşteri memnuniyetini sağlayacağız. Ortak çalışma programları oluşturacağız. Standardizasyon, güvenli alışveriş sertifikası verilmesi, eğitim, uygunluk değerlendirme, belgelendirme alanlarında da iş birliği yapacağız. Kurumumuza başvurmaları halinde denetimlerde belirlenmiş kriterleri sağlayan AVM'leri 'TSE Kovid-19 Güvenli Hizmet Belgesi' ile belgelendireceğiz. Protokolün, TSE'ye ve AYD'ye hayırlı olmasını diliyorum."

Sertifikanın hem sektör hem de toplumun geçmiş olduğu zor süreçte çok kıymetli olduğunu vurgulayan AYD Başkanı Hüseyin Altaş ise; "TSE'ye denetim yapmaları ve sonucunda bunun güvenli AVM sertifikasına dönüştürülmesi önerisiyle gittiğimizde bu heyecanla karşılandı. 2 aydan fazla süren görüşmeler yapıldı. Bu sürenin sonunda bir liste oluşturuldu. Bu liste maskeye, mesafe kurallarına, hijyen kurallarına uyulup uyulmadığı gibi belki de 100'e yakın unsur içeriyor. Bu proje için başta TSE Başkanı olmak üzere kurumun tüm çalışanlarına ve AYD'deki çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum." diyerek konuşmasını noktaladı.

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da
Eski Siteye Dön