14 Ekim Dünya Standartlar Günü Etkinliği

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türk  Standardları Enstitüsü (TSE) işbirliğinde “14 Ekim Dünya Standartlar Günü - Standardizasyon Konusunda Güncel Gelişmeler Webinarı” düzenlendi.

Bakan Varank, 14 Ekim Dünya Standartlar Günü dolayısıyla düzenlenen, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Türk Standardları Enstitüsü Başkanı (TSE) Adem Şahin'in katılımıyla gerçekleştirilen çevrim içi seminerde konuştu.

Bakan Varank, Kovid-19 salgınıyla kararlı ve sonuç odaklı politikalarla mücadele ettiklerini kaydetti.  TSE ile hazırlanan kılavuzlar ve standartlarla, üretimin, hizmetlerin ve eğitimin, hijyenik ve güvenli olarak sürdürülmesine katkı sağladıklarını belirten Bakan Varank, 913 sanayi işletmesinin güvenli üretim, 502 özel okulun da "Okulum Temiz" belgesi aldığını bildirdi.

İçinde bulunulan sürecin standartların önemini hatırlattığına işaret ederek Bakan Varank konuşmasında şunları söyledi:

Küresel rekabette bir adım öne çıkmak istiyorsak, oyunun kuralları yazılırken o masada bulunmanız lazım. Standart hazırlama sürecinde aktif olmanız, nokta atışı müdahaleleri sürecin en başında yapmanız gerekiyor.

Almanya ve İngiltere gibi ülkelerde ayna komitelere katılım belli bir ücret karşılığında yapılırken, biz her paydaşımıza ücretsiz katılım imkanı sağlıyoruz. Biz bu komitelerde başta sanayiciler olmak üzere, üretici birlikleri, tüketici dernekleri, üniversiteler, Ar-Ge kuruluşları ve kamu kurumları gibi paydaşların aktif katılımını çok önemsiyoruz”

"Türk sanayicisi yeni teknoloji standartlarının hazırlanmasında yer almalı"

Varank, standartlarda yeni teknolojiler boyutuna da değinerek, şöyle konuştu:

Hızlı bir teknolojik değişim ve dönüşüm çağında yaşıyoruz. Bu durum küresel standartlara da yansıyor. Türk sanayicisi ve girişimcisi, yeni gelişen teknolojilerde kullanılacak standartların hazırlanması ve takibinde mutlaka yer almalı. Elektrikli otomobiller, akıllı şehirler, akıllı şebekeler, büyük veri, nesnelerin interneti, yapay zeka ve veri merkezlerinin sürdürebilirliği gibi çok kritik alanlarda maalesef ayna komitelerimiz yok. Yenilenebilir enerji ve siber güvenlik gibi alanlardaki ayna komitelere yeterli seviyede aktif katılım sağlanmıyor. Bugünkü toplantımızın bence en kritik çıktısı, farkındalığı daha fazla artırmak olmalı.

"Son dönemin en kritik yapısal reformu"

Türk sanayi ve teknoloji ekosisteminin gücüne güç katacak tarihi bir adım attıklarını belirten Varank, şunları kaydetti:

Son dönemin en kritik yapısal reformu hayata geçti. Cumhurbaşkanımızın başkanlığında Sanayileşme İcra Komitesi’ni kuruyoruz. Yani sanayi ve teknoloji politikalarının bugünü ve geleceği, devletimizin en üst makamı tarafından sahipleniliyor. Ekonomi tarihimizde böyle bir vizyon ilk defa hayata geçmiş olacak.

Bu işin sekretaryasını Bakanlığımız üstlenecek. Bu Komitede, sanayimize seviye atlatacak ve ülkemizi geleceğe hazırlayacak kararlar, ilgili bakanlıklarla birlikte alınacak. Burada alınacak kararlarla, kamu alımlarının, yerli üretim öncelikleri doğrultusunda gerçekleşmesini daha sıkı denetleyebileceğiz.

Uzun vadeli kamu alımlarını destekleyebileceğiz, böylece sanayide ölçek oluşumunu teşvik edeceğiz. Finansman, gümrük, çevre, altyapı, lojistik ve enerji gibi alanlarda kurumlar arası koordinasyonu hızlandırıp, yatırımcının önünü çok net görmesini sağlayacağız. Tedarik zincirlerindeki kritik ürünlerin yerlileşmesini teşvik edip, yurt içi üretim çeşitliliğini zenginleştireceğiz. İmalat sanayi firmalarının sermaye yapılarını güçlendirecek adımlar atacağız. Küresel rekabetin vazgeçilmez bir oyuncusu olacağız. Böylece finansal piyasalardaki dalgalanmalara karşı da güçlü bir bağışıklık sistemi geliştireceğiz.

 

Webinar’da konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise, "Üretimin, ticaretin dönüştüğü bu dönemde dünyadaki standartların belirlenmesinde daha aktif görev almalıyız. Ülkemizdeki üretim kapasitesini yeni standartlara göre dizaynetmeliyiz." dedi.

Hisarcıklıoğlu, konuşmasında, Dünya Standardlar Günü'nün bu yıl "Dünyayı Standartlarla Korumak" temasıyla kutlandığını bildirdi.

TSE'nin yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele sürecinde, en çok kullanılan ürünlerin standardını hazırladığını, normalleşme sürecinde, güvenli üretim, ticaret, hizmet, turizm ve eğitim imkanlarının sağlanması konusunda hemen gerekli adımları attığını belirten Hisarcıklıoğlu, "Üretimin, ticaretin dönüştüğü bu dönemde dünyadaki standartların belirlenmesinde daha aktif görev almalıyız. Ülkemizdeki üretim kapasitesini yeni standartlara göre dizayn etmeliyiz. 'Ben kafama göre üreteyim, ne olacak?' dersen, ürettiğin elinde kalır. Çok açık söylüyorum, standartları göz ardı ederek yapılan her üretim, kaynağını, birikimini boşa harcamaktır." diye konuştu.

"TOBB ve TSE olarak Standartlar Milli Takımı'nı oluşturacağız"

Hisarcıklıoğlu, TSE'nin standardizasyon güncelleme ve standart oluşturma süreçleri için iş dünyasının aktif katılımını sağladıklarını, görüşlerini topladıklarını ve bu verileri enstitüye ilettiklerini söyledi.

Özel sektördeki mühendislerin ve teknik kişilerin standardizasyon sürecinde daha çok yer almalarını sağlamak amacıyla bir çağrıya çıktıklarına işaret eden Hisarcıklıoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"1000'e yakın gönüllü, standardizasyon süreçlerinde yer almak istedi. Önümüzdeki süreçte ilk olarak bir eğitim vereceğiz, sonrasında mühendislerin ve teknik kişilerin 'ayna komite' eşleştirmelerini yapacağız. Yine yetkin kişilerin Türkiye adına yurt dışındaki teknik komitelerde yer almasını sağlayacağız. Böylelikle TOBB ve TSE olarak 'Standartlar Milli Takımı'nı oluşturmuş olacağız."

Hisarcıklıoğlu, bu teknik komitelere katılımla olası standart değişikliklerine karşı önceden hazırlıklı olunacağını veya değişikliklere şerh koyarak üretime yönelik tehditlerin bertaraf edileceğini bildirdi.

Bu komitelerin tecrübe ve teknoloji paylaşım platformu haline geleceğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "Eğer dünyaya daha çok mal satmak istiyorsak mutlaka bu komitelerde yabancılarla beraber çalışmak durumundayız. Kuralı koyan, oyunun da şeklini belirliyor. Sizlerin vasıtasıyla kural koymak için katkıda bulunmamız lazım." değerlendirmesinde bulundu.

 "Standart hazırlama süreçlerine iş dünyamızın katılması ihtiyaç"

TSE Başkanı Şahin ise Kovid-19'un dünyada sosyal ve ekonomik zorluklara sebep olduğuna dikkati çekerek, "Salgınla mücadele kapsamında, TSE olarak, hükümetimizin aldığı kararlar doğrultusunda, diğer kurum ve kuruluşlarla uyum içinde, paydaşlarımıza kesintisiz hizmet vermeye devam ediyoruz." dedi.

Dünya Standartlar Günü'nde, hızlı nüfus artışı ve kentleşmenin, sınırlı kaynakların etkin kullanımını desteklemesini sağlamak amacıyla 'Dünyayı Standartlarla Korumak'  temasına odaklanıldığına işaret eden Şahin, standartların hayatın her alanında yer aldığını ve küresel ekonomide önemli bir role sahip olduğunu dile getirdi.

Şahin, yaşanılan zorlu süreçte, standartların ticaretin temelinde yer aldığının gözlemlendiğini belirterek, şöyle konuştu:  "Enstitümüz, uluslararası ve Avrupa standardizasyon kuruluşlarının tam üyesi olarak ilgili paydaşların bu kuruluşlardaki çalışmalarda yer almasında aracılık yapıyor. Avrupa standartlarına yön verilmesinde Avrupa'da en büyük oy gücüne sahip ilk 5 ülke arasında yer alıyoruz."

Şahin, sanayinin her alanında dijital dönüşümün yaşandığı bu dönemde standart hazırlama sürecinin hızlanması, hazırlanan içeriğin kalitesinin artırılması, tüm paydaşlarla iş birliğinin güçlenmesi amacıyla bu sürecin teknolojik yeniliklerle erişilebilir ve kolay hale getirilmesinin amaçlandığını ifade etti.

"Standart hazırlama süreçlerine iş dünyamızın katılması ihtiyaç"

TSE tarafından koordine edilen standardizasyon çalışmalarında, tüm paydaşların katılımını kolaylaştırmayı amaçladıklarını vurgulayan Şahin, şunları kaydetti:

"Standardizasyon bilişim altyapımızın geliştirilmesi üzerine Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) kapsamında yürütülen 'Standardizasyon Sisteminin Geliştirilmesi ve Farkındalığın Artırılmasına Yönelik Teknik Destek Projesi' çalışmalarımız devam ediyor. Bu kapsamda uluslararası standardizasyon kuruluşlarından gönderilen binlerce e-postayla manuel yürütülmeye çalışılan standart tasarılarının takibi, dağıtımı, bu tasarılara verilen ülke görüşlerinin belirlenmesi, oylanması, raporlanması ve diğer süreçlerin elektronik ortamda otomatik veri aktarımıyla yapılabilmesi hedefleniyor. İlgili paydaşların cep telefonu, tablet gibi cihazlarını kullanarak kolaylıkla erişebilmeleri için bilişim altyapımızı geliştirme gayretindeyiz. Ülkemiz sanayicisinin, küresel pazarda öncü olabilmesi için uluslararası ve bölgesel standardizasyon kuruluşlarında etkin olarak yer alması, standart hazırlama süreçlerine iş dünyamızın katılması ihtiyaçtır." Diyerek konuşmasını noktaladı.

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da Google+'da
Eski Siteye Dön