TSE 60. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI YAPILDI

Türk Standardları Enstitüsü'nün (TSE) 60. Olağan Genel Kurul Toplantısı, TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ve Genel Kurul Delegelerinin katılımı ile T.C Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Türkiye'nin rotasının üretim, istihdam ve ihracat olduğunu vurgulayan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Hedeflerimize giden yolda en büyük gücümüzün yerli ve milli ve üretimin olduğunu artık 7'den 70'e tüm milletimizin kavradı." diye konuştu.

Varank, ekonomik ve teknolojik bağımsızlığa giden yolun, yüksek katma değerli ve rekabetçi ürünlerin yerli imkanlarla üretilmesinden geçtiğini ifade ederek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde Milli Teknoloji Hamlesi vizyonunu ortaya koyduklarını hatırlattı.

Varank, ülkeler arası ekonomik ve ticari entegrasyonun devam ettirilip geliştirilmesinin ürün ve hizmetlerde standardizasyonu sağlamaktan geçtiğini söyledi.

“TSE KÜRESEL PAZARLARA ERİŞİMDE KİLİT BİR ROLE SAHİP”

TSE'nin küresel pazarlara erişimde kilit bir role sahip olduğunu kaydeden Varank, şöyle devam etti:

En büyük pazarımız Avrupa Birliğinin yeşil mutabakat çerçevesinde getirmeyi planladığı yeni standartlar, TSE'nin bu rolünü çok daha önemli kılıyor. Girişimcilerimizin bu ve benzeri düzenlemeler karşısında menfaatlerini koruyabilmek için standardizasyon alanındaki uluslararası çatı kuruluşlar nezdinde aktif faaliyetler yürütüyoruz. Yine kamunun ve iş dünyasının uygunluk değerlendirme alanındaki ihtiyaçlarına cevap verebilecek kapasitemizi ve kabiliyetimizi artırıyoruz. Bugün TSE, standardizasyon ve uygunluk değerlendirme alanlarındaki tecrübe ve deneyimiyle hem kendi coğrafyamızdaki ülkelere hem de İslam dünyasına liderlik ediyor."

“BİZ TÜRKİYE OLARAK SADECE STANDARTLARA UYUM SAĞLAMAK DEĞİL, AYNI ZAMANDA KARAR VERİCİ BİR ÜLKE OLMAK İSTİYORUZ”

Varank, TSE'yi uluslararası camiada tercih edilen öncü kuruluş haline getirmeyi amaçladıklarını ifade etti.

TSE'nin faaliyetlerine önem verdiklerini anlatan Varank, "Enstitü, bahsettiğim bu misyon çerçevesinde sanayicimize destek olmak için birçok alanda politika ve strateji ortaya koyuyor. Somut adımlarla sanayi ve teknoloji ekosisteminin gelişimine katkı sağlıyor. Bunun en güzel örneklerini salgın döneminde gerçekleştirdiği hizmetlerle göstermiş olduk." diye konuştu.

2020 YILI TSE FAALİYETLERİ

TSE'nin 2020'de yürüttüğü faaliyetlere de değinen Varank, "Muayene gözetim alanında 232 bin 351 belge ve rapor, 65 bin 491 deney raporu, 27 bin 865 kalibrasyon raporu, bilişim alanında 488 test ve rapor, ulaşım lojistik alanında 439 bin 662 belge ayrıca 1191 eğitim ve sertifikasyon programı düzenledi, 16 bin 917 kişiye de sertifika verdi." bilgisini paylaştı.

Varank, TSE'nin, salgın döneminde tesislerin ve iş yerlerinin güvenle faaliyete geçmesine ön ayak olduğunu anımsattı.

TSE'nin tıbbi cihazlar ve koruyucu kişisel ekipmanlar alanındaki standartları ücretsiz erişime açtığını dile getiren Varank, "TSE, standartların hazırlanması süreçlerinde teknolojik bilginin ülkemize transfer edilmesine yardımcı oluyor. Sermayenin yurt içinde kalmasını sağlıyor." ifadelerini kullandı.

NÜKLEER ENERJİ ALANINDA BÜYÜK ATILIMLAR GERÇEKLEŞTİRDİK

Varank, Türkiye'nin nükleer enerji alanında büyük atılımlar gerçekleştirdiğine işaret ederek bir taraftan ülkenin enerji ihtiyacını sağlarken diğer taraftan nükleer enerjide yerli katkının artırılması, teknoloji transferi, insan kaynağının geliştirilmesi ve milli standartların oluşturulmasını hedeflediklerini bildirdi.

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Nükleer Düzenleme Kurumu ve TSE arasında geniş kapsamlı iş birliği protokolleri imzalandığını anlatan Varank, "Protokollerle TSE, uygunluk ve değerlendirme faaliyetlerinden bugüne kadar edindiği tecrübeyi nükleer alana aktaracak. Böylelikle ülkemiz nükleer enerji alanında yetişmiş insan kaynağı ve teknoloji geliştirme kabiliyetlerine sahip olacak." şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz günlerde yayımlanan Elektrikli Araçlar ve Elektrikli Araç Şarj Sistemleri Temel Terim ve Tanımlar Standardı'nın en güzel örneklerinden biri olduğunu söyleyen Varank, “Bu standartla TOGG'un ürettiği araç başta olmak üzere elektrikli araç şarj ekosisteminin güçlendirilmesi için teknik çalışmaların zeminini ve ilk adımını atmış olduk” ifadelerini kullandı.

CEP TELEFONU YENİLEME MERKEZLERİ İÇİN STANDART

Elektrikli Araçlar ve Elektrikli Araç Şarj Sistemleri Temel Terimler ve Tanımlar Standardı'nın yayımlandığını hatırlatan Varank, "Bu standartla TOGG'un üreteceği başta olmak üzere elektrikli araç şarj ekosisteminin güçlendirilmesi için teknik çalışmaların zeminini ve ilk adımını attık." değerlendirmesinde bulundu.

TSE'nin, ikinci el cep telefonu sektöründe önemli bir çalışma yürüttüğünü anlatan Varank, "Bu kapsamda cep telefonu yenileme merkezleri için bir standart belirledik. Standardımız, Ticaret Bakanlığı ve sektör temsilcilerinin katkılarıyla hazırlanarak yürürlüğe girdi ve belgelendirme işlemlerine başladık. Şu ana kadar 7 firma yetkili yenileme merkezi olmak üzere başvurularını yaptı. Bir firmamız eksiklerini tamamlayarak ilk yetkili yenileme merkezi olmaya hak kazandı." diye konuştu.

Varank, TSE'nin bilişim teknolojileri ve siber güvenlik alanında da hizmetler sunduğunu anlatarak Enstitünün, ölçü aletlerinin periyodik muayenelerine ilişkin de önemli hizmetleri olduğunu bildirdi.

Akaryakıt ve LPG servisleriyle hassas kütle ölçü aletlerinin muayenesinin de yapılan düzenlemeyle TSE'ye devrettiklerini ifade eden Varank, "Bu yeni düzenlemeyle kaliteyi yukarı çekip etkinliğimizi artırdık. Çifte kontrol sağladığımız bu sistemle vatandaşımız akaryakıt aldığı pompanın doğru ölçtüğünden ve daha sık kontrol edildiğinden emin olabilir." şeklinde konuştu.

"TSE'NİN TECRÜBE VE YETKİNLİĞİ ÜST NOKTALARA TAŞINACAK"

Bakan Varank, standardizasyon ve uygunluk değerlendirme faaliyetlerinin, iktisadi kalkınmanın her bir kalemine sirayet ettiğine dikkati çekerek ekonomiye yön veren ülkelerin bu alanlarda uluslararası güce sahip olduğuna işaret etti.

Türkiye'nin bu alandaki gücünü geliştirmeye yönelik çalışmalar yaptıklarını dile getiren Varank, şöyle devam etti:

"TSE'nin de teknik ve idari altyapısının iyileştirilmesi, muadili kuruluşlarla rekabet gücünün artırılması için her türlü desteği veriyoruz, vermeye devam edeceğiz. Bu yüzden TSE Temelli Kampüsü Projesi'ni de çok önemsiyorum. Bölgenin en donanımlı, en son teknolojilere sahip laboratuvarlarını ve teknik eğitim üssünü ihtiva edecek bu kampüsün inşaatına inşallah önümüzdeki aylarda başlıyoruz. TSE'nin mevcut alanlarından çok daha rahat bir alana taşınmasını, yeni aletlerin, test cihazlarının alınmasını sağlayacağız. Bu sayede TSE tüm dünyayla rekabet edebilir bir konuma gelecek."

TSE TEMELLİ KAMPÜSÜ PROJESİ

Varank, kampüs tamamlandığında, TSE'nin Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuna büyük katkılar sunabileceğini vurgulayarak, "Çok daha geniş bir yelpazede uygunluk değerlendirme, test, sertifikasyon, kalibrasyon, deney ve belgelendirme hizmetleri sunabilecek. Sanayicilerimizin test ve sertifikasyon ihtiyaçları için yurt dışına akıttıkları milyonlarca dolar yurt içinde kalmış olacak." ifadelerine yer verdi.

Böylelikle TSE'nin tecrübe ve yetkinliğinin üst noktalara taşınacağını anlatan Varank, Enstitünün, bölgenin en etkin kuruluşlarından ve önemli oyuncularından biri haline geleceğini vurguladı.

"SANAYİ STRATEJİMİZLE UYGUN ALTYAPIYI İNŞA ETMEYE ÇALIŞIYORUZ"

TSE Başkanı Adem Şahin de Genel Kurul'da çok taraflı bir temsilin söz konusu olduğunu, kamu, üniversite ve iş dünyasının bir arada yer aldığını söyledi.

Enstitü faaliyetlerine değinen Şahin sözlerine şöyle devam etti:

TSE olarak milli kalite altyapımızın ana unsurlarından birisi olduğumuzun bilinciyle standardizasyon, belgelendirme, helal belgelendirme, muayene gözetim, deney kalibrasyon, bilişim teknolojileri, ulaşım lojistik ve eğitim konularındaki çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sanayi stratejimiz ile uyumlu bir altyapı inşa etmeye çalışıyoruz. Diğer taraftan üyesi olduğumuz ve yönetiminde yer aldığımız uluslararası kuruluşlarda yurtdışı temsilciklerimizle ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye çalışıyoruz. Sahip olduğumuz ve iştirakimiz olan şirketlerin faaliyet alanlarında başarılı olmalarının gayreti içerisindeyiz.

“KALİTE KAMPÜS PROJEMİZ HIZLA İLERLİYOR”

Bakan Varank’ın talimatları ve büyük destekleriyle Kalite Kampüs Projesinin hızla ilerlediğini ifade eden Şahin, “İnşallah memleketimiz çok önemli bir eser kazanmış olacak. Bize inandınız, güvendiniz ve böylesine önemli bir yatırım kararı aldınız. TSE ailesi olarak sizlere en kalbi teşekkürlerimizi arz ediyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

TSE 60. Genel Kurulu’nda Enstitünün 2020 yılı Faaliyetleri ile Kesin Hesabı’nın ve Yönetim Kurulu’nun ibrası gerçekleşti.

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da
Eski Siteye Dön