GAZİ ÜNİVERSİTESİ´NE GÜVENLİ KAMPÜS BELGESİ

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) denetimlerini geçen, kampüs içerisinde sağlıklı ve temiz ortamları geliştiren, hijyen koşullarını sağlayan, enfeksiyon kontrol önlemlerini uygulayan Gazi Üniversitesi, Güvenli Kampüs Belgesi ile belgelendirildi.

Gazi Üniversitesi’nde düzenlenen Belge Törenine; TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin ve Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız katıldı.

Törende konuşan TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, üretim, eğitim, sanayi vb. alanlarda süreç boyunca salgına yönelik çeşitli adımlar attıklarını kaydetti.

Türkiye’nin 66 yıllık geçmişe sahip milli standardizasyon ve uygunluk değerlendirme kuruluşu olarak bu dönemde toplum hayatının birtakım tedbirlerine öncü olma gayreti içerisinde olduklarını söyleyen Şahin, “Önce dünyanın maske sıkıntısıyla karşılaştığı günlerde yıkanabilir bez maske konusunda kriterleri belirledik. Bunu yapan dünyadaki 3 ülkeden birisi olduk. Ardından Güvenli Üretim dediğimiz sanayi işletmelerinin ağırlıkta ihtiyaç duydukları bir tedbirler paketini açıkladık. Arkasından Güvenli Hizmet sistemini geliştirdik. AVM’ler için yeni belgelendirme modeli oluşturduk. Milli Eğitim Bakanlığımız ile ortaklaşa Okulum Temiz gibi bir işbirliğine gittik. Arkasından Turizm Bakanlığımızın geçen yıl turizme hazırlama aşamasında olan Güvenli Turizm Belgesi diye isimlendirdiğimiz belgelendirme modeli içerisinde aktif rol üstlendik. Ve nihayetinde YÖK ile Enstitümüzün imzaladığı bir protokolle Güvenli Kampüs Belgelendirme modelini geliştirdik” dedi.

Hijyen ve Sanitasyon Yönetim Sistemi Belgesinin önemine değinen Şahin, “Güvenli Kampüs  belgesinin esasında TS 13811 Hijyen ve Sanitasyon Yönetim Sistemleri ile taçlandırılması gerekiyor. Bu belgeyi alan Üniversitelerimiz belgelerini TS 13811 Hijyen ve Sanitasyon Yönetim Sistemine dönüştürmesi çok kolay olacaktır. Üniversitemize artık o çalışmayı yakıştırıyorum. Bunu çok kısa sürede gerçekleştirecekleri kanaatindeyim” ifadelerini kullandı.

Son olarak Gazi Üniversitesi’ne belge alma sürecindeki çalışmalarından dolayı teşekkür eden Şahin, “Denetçilerimiz Gazi Üniversitesini denetledi. Kampüs içerisinde sağlıklı ve temiz ortamları geliştiren, hijyen koşullarını sağlayan, enfeksiyon kontrol önlemlerini uygulayan Gazi Üniversitesi denetimlerimizi geçerek Güvenli Kampüs Belgesini almaya hak kazandı. Bunlar büyük emek isteyen işler. Özellikle Sayın Rektörümüzün olduğu dönemde Enstitümüze yönelik yaklaşımı ve işbirliğine açık olan tavrıyla bugüne kadar güzel işler yaptık bundan sonra daha güzel işler yapacağımıza inanıyorum.” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından TSE Başkanı Şahin, Yıldız’a Güvenli Kampüs Belgesi’ni takdim etti.

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da
Eski Siteye Dön