TSE BELGELİ ÜRÜNLER, FİRMALARA AVANTAJ SAĞLIYOR

Ürün sevkiyatı ve depolamasında kullanılan ahşap paletlerin dünyaca kabul edilen standartlarda üretilmesi, firmaların lojistik ve depolama maliyetlerini düşürüyor. TSE kalite güvencesi ile üretilen ahşap paletler, yabancı muadillerine göre ekonomik fiyatı ve dünya standartlarındaki kalitesi ile kullanıcılarına önemli avantajlar sağlıyor.

Tüm Ahşap Palet ve Malzeme Üreticileri Derneği (PALDER) Genel Sekreteri Mehmet Ali Şahin, sevkiyat ve depolamada kullanılan ahşap paletlerin dünya standartlarında üretilmesinin önemine dikkat çekti.

Şahin, TSE kontrolünde PALDER üyesi firmalarca üretilen ahşap paletlerin, dünya genelindeki ahşap palet standartlarına sahip olduğunu söyledi. Ahşap paletlerin ölçü, ağaç cinsi, çivi, sağlamlık ve ISPM 15 Isıl İşlem standartlarına sahip olması gerektiğine dikkat çeken Şahin, “Bu standartları taşımayan ahşap paletler, sevkiyat ve depolamada bir dizi soruna yol açabilir. Standart dışı ahşap palet kullanılmasının yol açtığı başlıca sorunlar paletlerin konteyner ve raflar sığmaması, kolayca kırılıp taşıdığı ürünlere zarar vermesi, gümrüklerde takılmasıdır. Bunlar lojistik maliyetlerini arttırdığı için standart dışı ahşap palet kullanılmasını kimseye önermiyoruz” dedi.

Ürettikleri yerli ve milli ahşap paletlerin lisans ve denetimlerinin TSE tarafından yapıldığına dikkat çeken Şahin, “PALDER üyesi firmalar TSE’den aldıkları üretim lisansı ile dünya standartlarında ahşap palet üretmektedir. Üretimlerimiz TSE tarafından, sürekli olarak haberli veya habersiz denetimlere tabi oluyor. Denetim aşamalarında standartlara uymadığı tespit edilen ürünler imha edilip, bu firmalar önce uyarılıyor, gerekirse de lisansı iptal ediliyor” dedi.

TSE güvencesine sahip olan ahşap paletlerin kullanıcılarına bir dizi avantaj sağladığını da söyleyen Şahin, tamamen yerli ve milli olan ahşap paletlerin taşıdığı dünya standartlarına rağmen yabancı ortaklı muadillerine göre daha ekonomik fiyatlarla satışa sunulduğunu ifade etti.

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da
Eski Siteye Dön