GÜÇLÜ ÜLKE, STANDARDI OLAN, STANDARTLARI BELİRLEYEN ÜLKEDİR

Türk Standardları Enstitüsü’nün (TSE), Standardizasyon konusunun önemine dikkat çekmek ve katılımcılarını konu hakkında bilgilendirmek hedefiyle hayata geçirdiği Standartlara Yön Ver!  farkındalık kampanyası kapsamında düzenlediği bilgilendirme seminerleri dizisine Bursa ile devam edildi.
 
Bursa’da düzenlenen ‘Standartlara Yön Ver Semineri’ne TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, Vali Yardımcısı Ali Serdar Cevheroğlu ve Bursa Ticaret Borsa Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı’nın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.
 
Açılış konuşmasını gerçekleştiren TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, "Türk markalarının hedefleri sürdürülebilir şekilde gerçekleştirmek için ülkemizin uluslararası standartlarda söz sahipliğinin ve etkisinin olması büyük önem arz etmektedir. Biliyoruz ki güçlü ülke; standardı olan, standartları belirleyen ülkedir." dedi.
 
Şahin, kentte TSE öncülüğünde bir otelde düzenlenen standardizasyon konulu seminerde, Enstitünün 67 yıldır ülkenin rekabet gücünü artırırken, ulusal ve uluslararası düzeyde ticaretini kolaylaştırdığını söyledi.
 
Enstitünün, vatandaşların yaşam düzeyini yükseltmek amacıyla standardizasyon ve uygunluk değerlendirme faaliyetlerini tarafsız, bağımsız, etkin ve güvenilir şekilde sürdürdüğünü vurgulayan Şahin, ülke sanayisinin gelişmesine yönelik faaliyetlerle piyasayı dengelediklerini kaydetti.
 
“Standartların hazırlandığı süreçlere dahil olmanın sanayicimize büyük katkılar sağlayacağı düşüncesindeyiz”
TSE'nin güncel ihtiyaçlara karşılık hazırlanan standartlarla ürün ve hizmet şartlarının belirlenmesinde ekonomi için stratejik önemi haiz milli ve köklü bir kurum olduğunu belirten Şahin, şöyle konuştu:
 
"Ülkemizi dünyanın sayılı ekonomisi arasına taşıyan sanayici ve iş insanlarımızın standartlar konusunda göstereceği hassasiyetle daha büyük kazanımlar elde edeceği kanaatindeyiz. Üretimde, ticarette güçlü bir şekilde ayakta kalmak, iş hacimlerini büyütmek isteyen tüm sanayicilerimizin standart hazırlama çalışmalarını yakından takip etmeleri olmazsa olmazlarından olmuştur. Türk markalarının hedefleri sürdürülebilir şekilde gerçekleştirmek için ülkemizin uluslararası standartlarda söz sahipliğinin ve etkisinin olması büyük önem arz etmektedir. Biliyoruz ki güçlü ülke; standardı olan, standartları belirleyen ülkedir. Standardı, belirleyen ticaretin kuralını yazar. İşte bu ve benzeri nedenlerle standartların hazırlandığı süreçlere dahil olmanın sanayicimize büyük katkılar sağlayacağı düşüncesindeyiz."
 
Sanayicilerin standart hazırlama çalışmalarının yapıldığı komitelerle yakın bir diyalog, etkileşim ve iş birliği içinde olmasını temenni ettiklerini dile getiren Şahin, "TSE olarak bizler, tüm paydaşlarımızın standardizasyon Enstitümüzce koordine edilen ayna komitelerde standartlara katkı sunabilecek tüm paydaşlar ile bir araya geliyor, ülkemizin ortak görüşünü oluşturmaya çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.
 
“Bizlere düşen, diğer uluslararası kuruluşlara göre çok daha ağır kriterlere sahip olmasına rağmen, son derece güvenilir, saygın yerli ve milli, kendi kurumumuz olan TSE’yi tercih etmektedir”
 
Bursa Ticaret Borsa Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı ise, “Hayatımızda helal gıda kavramı daha çok öne çıkmıştır. Helal sertifika süreçlerinde en önemli husus, sertifikayı verecek olan kurumun tarafsız, teknik ve teknolojik olarak üretime hakim olmasıdır. İş dünyası temsilcileri olarak bizlere düşen, diğer uluslararası süreçlerine dahil edilmesi ve standartlara görüşlerinin yansıması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. kuruluşlara göre çok daha ağır kriterlere sahip olmasına rağmen, son derece güvenilir, saygın yerli ve milli, kendi kurumumuz olan TSE’yi tercih etmektedir. Biz de, kendi firmamızda uluslararası kuruluşlara göre sertifikalandırma süreçleri çok daha zor olduğu halde, TSE ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.
Seminer, alanında uzman konukların katılacağı oturumlarla gün boyu devam edecek.
 

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da
Eski Siteye Dön