TSE ADAYI ÖVÜT, SMIIC GENEL SEKRETERLİĞİNE SEÇİLDİ

Türkiye’nin daimi üyesi olduğu İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü’nün (SMIIC) Genel Sekreterliğine Türk Standardları Enstitüsü’nün (TSE) aday gösterdiği İhsan Övüt 2022-2024 dönemi için yeniden seçildi. Yönetim Kurulu Toplantısında da SMIIC’in Standardizasyon Konseyi’nde TSE, Akreditasyon Konseyi’nde de Helal Akreditasyon Kurumu tarafından temsil edilmesi kararlaştırıldı.

SMIIC’in 22. Yönetim Kurulu ve 16. Genel Kurul Toplantısı Suudi Arabistan’ın Medine kentinde gerçekleştirildi. Toplantıya Türkiye’yi temsilen TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) Başkanı Zafer Soylu ve TÜBİTAK UME Müdürü Dr. Mustafa Çetintaş katıldı.

SMIIC’in Yönetim Kurulu Toplantısında, 2022-2024 dönemi için Standardizasyon Yönetim Konseyi (SMC) ve Akreditasyon Konseyi (AC) seçimleri yapıldı. Seçim sonucunda SMIIC’in Standardizasyon Yönetim Konseyi’nde TSE, Akreditasyon Konseyi’nde de Helal Akreditasyon Kurumu tarafından temsil edilmesi kararlaştırıldı.

SMIIC’in Genel Kurul Toplantısında ise 2022-2024 dönemi için Yönetim Kurulu ve Genel Sekreterlik seçimleri yapıldı. TSE’nin adayı İhsan Övüt 3 yıllığına yeniden SMIIC Genel Sekreteri seçildi.

TSE’den Afrika Atağı

Toplantı kapsamında Medine’de bulunan TSE Başkanı Şahin, SMIIC’e yeni üye olan Nijerya Standartlar Teşkilatı (SON) ve Somali Standartlar Bürosu (SOBS) yetkilileri ile standardizasyon ve uygunluk değerlendirme konularında ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Görüşmede; Nijerya’da helal kalite altyapısının kurulması, Türkiye’den Nijerya’ya ihraç edilen ürünlerin kontrolüne yönelik TSE’nin Nijerya Standartlar Teşkilatı Uygunluk Değerlendirme Programı (SONCAP) kapsamında yetkilendirilmesi, iki kuruluş arasında standardizasyon ve uygunluk değerlendirme alanlarında Mutabakat Zaptı imzalanması gündeme geldi.

 

 

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da
Eski Siteye Dön