TSE, BEYAZ ŞAPKALI HACKER EĞİTİMİ KAPSAMINDA 947 UZMANLIK SERTİFİKASI VERDİ

 

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, Anadolu Ajansı’na (AA), TSE’nin 2021 yılında yürüttüğü çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

Standart ve teknik düzenlemelerin belirlenme sürecinde etkin ülkelerin dünya ticaretine yön verdiğini belirten Şahin, söz konusu ülkelerin tümünde Standardizasyon Strateji Belgelerinin devlet politikalarının belirlenmesinde temel parametrelerden biri olarak kabul edildiğini söyledi.

Şahin, standartların, uluslararası teknoloji şirketlerinin trendleri hakkında bilgi sahibi olunmasına imkân verdiğine ve böylece gelecek teknolojilere hazırlanmaya katkı sağladığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Bu minvalde, Türkiye’nin Otomobili (TOGG) başta olmak üzere elektrikli araç şarj ekosisteminin güçlendirilmesi, istenilen seviyeye ulaştırılması amacıyla teknik çalışmaların öncü adımı 2021 yılında Enstitümüz tarafından atılmıştır. Mayıs ayında elektrikli araçlar ve şarj sistemleriyle ilgili üreticiler, tüketiciler ve mevzuat yapıcıları için ortak bir dil oluşumuna katkı sağlamak için temel terimleri ve tanımları kapsayan ‘Elektrikli Araçlar ve Elektrikli Araç Şarj Sistemleri-Temel Terimler ve Tanımlar Standardı’ hazırlanmıştır.”

Hazırlanan milli standartların ekosisteme bazı kolaylıklar getireceğini vurgulayan Şahin, öncelikle Türkiye’deki tüm paydaşların aynı dili kullanmaları sağlanarak teknik düzenlemelerde ortak dil oluşumuna katkı sunulacağını bildirdi.

TSE, nükleer santral projesinde sertifikasyon görevini sürdürüyor

Şahin, TSE’nin Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu ve Akkuyu Nükleer AŞ tarafından geçen yıl Akkuyu NGS Projesi’nde Güvenlik Sınıfı-4 ve herhangi bir güvenlik sınıfına girmeyen ekipman ve malzemelerin sertifikalandırılması konusunda ‘Yerel Malzeme Bilim Kuruluşu’ olarak yetkilendirildiğine dikkati çekerek, ekim ayı itibarıyla 1,2 milyar dolar tutarında lokalizasyon gerçekleştirildiğini dile getirdi.

Söz konusu malzemelerin büyük çoğunluğunun TSE sertifikasyonu sonucu projede kullanılabildiğini ifade eden Şahin, “Ayrıca, temmuz ayından itibaren Nükleer Güvenlik Sınıfı-3 ürünleri için yetkilendirme süreci başlatılmıştır. TSE tarafından 2021 yılında 80 bine yaklaşan deney raporu ve 30 bine yakın kalibrasyon sertifikası düzenlenmiştir” dedi.

Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında bilgilendirme çalışmaları yapılıyor

Şahin, Cumhurbaşkanı Genelgesi ile temmuz ayında Resmî Gazete’de yayımlanan Avrupa Yeşil Mutabakatı Eylem Planı gereği, TSE'nin sera gazı emisyonlarına ilişkin Avrupa Birliği (AB) tarafından belirlenecek metodoloji/standartlar çerçevesinde belgelendirme faaliyeti gerçekleştirilmesine yönelik çalışmalar yürüttüğünü ve raporlamaya ilişkin teknik destek sağlayacağını anlattı.

TSE’nin, OSBÜK ve TOBB gibi kuruluşlarla organize olarak üreticilere yönelik Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında bilgilendirme toplantıları düzenlediğini söyleyen Şahin, ihracatçıları yeni sisteme hazırlamak için bilgilendirme ve eğitim çalışmaları yürüttüklerini dile getirdi.

Bilişim teknolojileri test ve belgelendirmesi

Şahin, TSE bünyesindeki Bilişim Teknolojileri Test ve Belgelendirme Dairesinin, belgelendirme ve test faaliyetlerinin yanı sıra Beyaz Şapkalı Hacker-Sızma Testi Uzmanı Eğitimleri verdiğini belirterek, “TSE, Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi Eylem Planı gereğince ve sorumlulukların yerine getirilmesi kapsamında çalıştaylar düzenliyor. Beyaz Şapkalı Hacker-Sızma Testi Uzmanı Eğitimleri kapsamında 947 kişiye uzmanlık sertifikası verildi” ifadelerini kullandı.

Şahin, Belgelendirme Merkezi Başkanlığı tarafından bu yıl da belgelendirme ve yönetmelikler bazında uygunluk değerlendirme faaliyetlerinin aksatılmadan sürdürüldüğünü vurgulayarak şunları kaydetti:

“Ürün belgelendirmede 17 bin 891, yönetmelikler bazında uygunluk değerlendirmede (CE) 1358, yönetim sistemleri belgelendirmesinde 9 bin 246, helal uygunluk belgelendirmesinde aralarında helal temizlik ürünleri ve dezenfektanlar, helal kozmetikler ile helal ürün olmak üzere 594, deney laboratuvarı onay belgesinde 73, toplamda da 29 bin 162 belge, Belgelendirme Merkezi Başkanlığımızca düzenlenmiştir.”

TSE tarafından 36 yıldır ithalatta uygunluk denetimleri yapıldığını belirten Şahin, “Bu yıl, aralık ayı itibarıyla toplamda 41 bin 900 başvurunun ithalat denetim faaliyeti TSE tarafından sonuçlandırıldı” dedi.

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da
Eski Siteye Dön