4. DİJİTAL DÖNÜŞÜM TEKNOLOJİLERİ VE STANDARTLARI ZİRVESİ

4. Dijital Dönüşüm Teknolojileri ve Standartları Zirvesi, Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Genel Başkanı Rahmi Aktepe, Cumhurbaşkanlığı, Bağlı Kuruluşlar, Bakanlıklar, Yerel Yönetimler, Üniversite Akademi, Özel Sektör, STK Temsilcileri, Bilim İnsanları, Bilişim Profesyonelleri ve uzmanlarının katılımı ile TSE Konferans Salonunda gerçekleştirildi.
 
Zirvede konuşan TSE Başkanı Şahin, Enstitünün Bilişim sektöründe yaptığı faaliyetler hakkında bilgi verdi. Bilişim alanda sundukları test ve belgelendirme hizmetleriyle Türkiye’nin dijital dönüşümüne katkı sağlamaya çalıştıklarını ifade eden Şahin, “Teknolojilerin ve bunları yöneten yazılımların güvenli, güvenilir, erişilebilir, kullanılabilir, etkin, sürdürülebilir ve doğru olması önemli bir konudur. Enstitü olarak bizler; bu alanda faaliyet gösteren kuruluşları ve ürünlerini ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde test edip, belgelendiriyoruz. Enstitümüz bünyesinde ayrıca her türlü bilişim ve haberleşme sistemlerinin güvenlik seviyelerini tespit ediyor, belgelendirmesini yapıyoruz” dedi.
 
TSE olarak Türkiye’nin dijital dönüşümünde hassasiyet gösterilen yerli ve milli her bir konunun yakın takipçisi olduklarını da dile getiren Şahin, “Dijital dünyaya ayak uydurma noktasında, Ülkemizdeki bilişim teknolojileri altyapısının geliştirilmesi gerekliliğinin bize yüklemiş olduğu sorumluluğun farkındayız. İhtiyaçlar dahilinde genişlettiğimiz ve geliştirdiğimiz faaliyet alanlarımızda bu konuya özel bir yer ayırıyoruz. Çünkü geleceğin dijital dönüşümde ve standartlarda olduğu bilincindeyiz. Ülkemizin bilişim teknolojileri, dijital dönüşüm alanındaki gelişmelerini desteklerken, bilgi toplumu olma hedefine yönelik çalışmalara; standardizasyon, test ve belgelendirme tecrübemizle katkı sağlamaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
“TSE ile olan iş birliğimizi bir üst seviyeye çıkartıyoruz.”
 
TSE ile 2019 yılında özel sözleşmeyle başlattıkları bilişim standartları geliştirme iş birliğini bir basamak üste çıkartarak “Veri Merkezi Akreditasyon Kriterleri” seviyesine taşıdıklarını belirten Türkiye Bilişim Derneği Genel Başkanı Rahmi Aktepe, “TSE ile bu sözleşmeyi yenileyerek iş birliğimizi kararlılıkla devam ettirme kararındayız. Resmi iş birliğimiz konusunda gösterdiği yakın ilgiden ötürü Prof. Dr. Adem Şahin nezdinde TSE’ye gönülden teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.
 
Aktepe son olarak, “Bu bağlamda uluslararası standartların yakından izlenmesi, uluslararası standart geliştirme gruplarına aktif katılım sağlanması ve kendi sayısal dönüşüm standartlarımızın tanımlanması, yayınlanması ve kullandırılması gibi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın da yol haritasında yer alan konuları öncelik olarak belirledik” diyerek sözlerini noktaladı.  
 
Zirvede ayrıca Türkiye’nin dijital dönüşümüne azami oranda katkı sağlamak, kamu kurumlarının dijital olgunluk seviyesinin yükseltilmesi ile dijital ekonominin büyütülmesine önemli katkılar sağlayacak olan standartlara uyum ve ortak çalışabilirlilik konularında farkındalık yaratılması, Dijital Dönüşüm Standartlarının oluşturulmasında Kamu - STK işbirliğinin sağlanması ve bu konuda ortak akıl oluşturulması konularında sunumlar yapıldı. 
 
Yapılan konuşmaların ardından ise TSE Başkanı Prof. Dr. Şahin ile TBD Başkanı Rahmi Aktepe TSE ve TBD arasında Türkiye’nin dijital ekonomisinin büyümesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanması hedefliyle iş birliği protokolü imzaladı.
 

 

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da
Eski Siteye Dön