KALYON PV´YE TSE ÜRÜN BELGESİ

Türkiye’nin yerli ve milli yenilenebilir enerji üretimi hedefine yönelik en büyük yatırımlarından biri olan Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası, Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Ürün Belgesi’ni aldı.
 
Kalyon PV’nin TSE Ürün Belgesi Töreni’ne TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, Kalyon PV İcra Kurulu Başkanı Kübra Kalyoncu Şeherli, Kalyon PV Üretim ve Operasyonlardan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Ersan Tüfekçi ile diğer ilgililer katıldı. Törende konuşan TSE Başkanı Şahin, Kalyon PV’nin faaliyet gösterdiği alanda teknolojiye, inovasyona ve tasarıma büyük önem verdiğini, edindiği kazanımları kullanarak daha iyi bir dünya için yenilebilir enerji kaynakları alanında projeler geliştirdiğini söyledi.  
 
Güneş paneli teknolojileri konusunda Türkiye’yi dünyada önemli bir oyuncu haline getirmeyi hedefleyen Kalyon PV’nin TSE Ürün Belge Törenine katılmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Şahin, “Bu fabrika, güneş paneli üretiminde Ar-Ge ve hücre panel üretim sürecinin 4 aşaması olan ingot, wafer, hücre ve panel üretim sürecinin tek çatı altında toplanması özelliğiyle dünyada öne çıkmaktadır. Fabrikada üretilen modüller ile Konya Karapınar’da kurulan güneş enerjisi santrali, tam kapasiteye ulaştığında 2 milyon kişinin yıllık elektrik enerji ihtiyacını tek başına karşılayacak, böylece her yıl 1.5 milyon ton fosil yakıt ve karbondioksit salınımı da engellenmiş olacaktır. Kalyon PV, yüksek teknoloji kabiliyeti ile yaşama değer, Ülkemizin ekonomisine de güç katmaktadır.” dedi.
 
Milli Teknoloji Hamlesi ışığında dijitalleşen dünyada, pazar değil, yüksek teknoloji ve katma değer üreten Türkiye için, Enstitü olarak “Milli Teknoloji Güçlü Sanayi” vizyonunu gerçekleştirmede sanayicilerin yanında olduklarını söyleyen Şahin, “TSE olarak güneş enerjisi ile ilgili; standardizasyon, laboratuvar, belgelendirme, gözetim-muayene, kalibrasyon, eğitim gibi alanlarda aktif olarak hizmet veriyoruz. Fotovoltaik modül teknolojisinde Ar-Ge yaparak Ülkemiz enerjisine güç katan üreticilerimize, Türkiye’nin ilk akredite Fotovoltaik Modül Test Laboratuvarı ile ürün belgelendirme konusunda yurt dışı test kuruluşlarına bağlı olmalarının önüne geçerek test ve belgelendirme hizmetleri sunuyoruz. Ayrıca; Ar-Ge ve Ür-Ge test laboratuvarlarında üreticilerimizin teknolojik gelişimleri ve yerli üretim oranlarını artırma çalışmalarında destek sağlıyoruz. Yatırımcılarımızın ürün kalitesini ve güvenliğini laboratuvarımızda test ederek güneş enerjisi santral yatırımlarının verimli ve güvenli olarak yapılmasına olanak tanıyoruz.” diye konuştu.
 
Şahin, Kalyon PV’nin, yenilenebilir enerji alanında Türkiye’ye ekonomik ve ekolojik katkısını artıracağını, güneş enerjisini daha etkin kullanılarak, fosil atık ve karbon salınımını azaltacak, yeni teknolojiler üretmeye devam edeceğine inandığını söyledi.
 
Konuşmaların ardından TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, TSE Ürün Belgesi’ni Kalyon PV İcra Kurulu Başkanı Kübra Kalyoncu Şeherli ile Kalyon PV Üretim ve Operasyonlardan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Ersan Tüfekçi’ye takdim etti.

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da
Eski Siteye Dön