TSE, KUVEYT İLE İŞ BİRLİĞİ GÖRÜŞMELERİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Ülkemiz üretici ve ihracatçılarından gelen talepler dikkate alınarak, Enstitümüz belgelerinin Kuveyt’te kabul edilmesine yönelik ikili işbirliği görüşmeleri gerçekleştirmek amacıyla Kuveyt Sanayi Kamu Otoritesi’ne (PAI) ve Kuveyt İtfaiye Kurumu’na (KFF) resmi ziyaretler gerçekleştirildi.

Söz konusu ziyaret kapsamında Kuveyt Büyükelçimiz Ayşe Hilal Sayan Koytak, Enstitümüz Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Alper Türedi başkanlığındaki Enstitümüz heyetini kabul etti. Görüşmede, Enstitümüzün önümüzdeki dönemde Kuveyt’te gerçekleştirmeyi arzu ettiği faaliyetler ele alındı.

Kuveyt Sanayi Kamu Otoritesi ile görüşmeler gerçekleştirildi

Kuveyt’e ihraç edilen diğer ürünler için uygulamada olan Sevk Öncesi İnceleme faaliyetleri konusunda Enstitümüzün yetkilendirilmesi ile standardizasyon ve uygunluk değerlendirme alanında ikili işbirliği faaliyetlerini artırmak üzere Enstitümüz ile PAI arasında görüşmeler gerçekleştirildi.

Kuveyt İtfaiye Kurumu’na resmi ziyaret

Ayrıca Enstitümüz laboratuvarlarının Kuveyt İtfaiye Kurumu (KFF-Kuwait Fire Force) tarafından yetkilendirilmesi ve Enstitümüzden yangın güvenliği konusunda verilen deney raporlarının Kuveyt’te kabul edilmesi konusunda da KFF kurumuna resmi bir ziyaret gerçekleştirildi. Ziyaret esnasında, Enstitümüz laboratuvar ve belgelendirme hizmetlerine ilişkin başvuru dosyası KFF kurumuna sunuldu ve laboratuvar altyapısına ilişkin sunumlar yapıldı.

KFF kurumu Yurtdışı Laboratuvarları Onaylama Komitesi’nin 18 Ocak 2021 tarihinde gerçekleştirilen toplantısında Enstitü laboratuvarlarının Kuveyt’te onaylanmış laboratuvarlar arasında yer almasına karar verildi.

Yetkilendirilme ile birlikte, yangın güvenliği konusunda kapsamda yer alan belirli yapı malzemelerinde zorunlu olarak yapılması gereken deneyler için Enstitümüzden verilen deney raporları Kuveyt’te bu alanda tek yetkili kurum olan KFF tarafından kabul edilmeye başlandı.

Böylece üreticilerimiz, Enstitümüzden bu alanda aldıkları deney raporlarını, Kuveyt’te KFF onay başvurularında doğrudan kullanabileceklerdir. Söz konusu gelişme ile birlikte, ihracatçılarımızın Kuveyt’e ihracatta zaman ve maliyet kaybı önlenmiş ve TSE Markasının ve TSE raporlarının uluslararası tanınırlığı artırılmıştır.

TSE tarafından ihracatta sağlanan belgelere buradan ulaşılabilir.

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da
Eski Siteye Dön