TSE´DEN BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ´NE "ENTEGRE YÖNETİM SİSTEMİ"

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Türk Standardları Enstitüsü (TSE) denetimlerinden başarıyla geçerek 6 adet sistem belgesini ‘Entegre Yönetim Sistemi’ adı altında toplamayı başardı.

Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ‘Entegre Yönetim Sistemi’ belge törenine; Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin’in yanı sıra TSE yöneticileri, belediye bürokratları ve personeli katıldı.

Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, uzun süredir yürütülen önemli çalışmaların neticelerini gördüklerini ve belgelerini aldıklarını söyledi. Standartlar çağında yaşadıklarını belirten Başkan Alinur Aktaş, “Toplam 230 personelle kalite, çevre, iş sağlığı, bilgi güvenliği, müşteri memnuniyeti ve enerji yönetimi alanlarında tespit ve iyileştirmeler yaptık. Şükürler olsun belediyemiz, 6 yönetim sistemini entegre şekilde kullanan ilk ve tek Büyükşehir Belediyesi oldu” dedi.

Yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Başkan Aktaş, “TSE tarafından yapılan denetimle beraber, kurumumuzun sahip olduğu 2 adet belgeden birinin kapsamını genişlettik. Böylece kurumumuza 4 adet daha yeni belge kazandırmış olduk. Kullanmaya başladığımız yönetim sistemleriyle amacımız, vatandaşlarımıza daha yaşanabilir bir Bursa sunmaktır. Kalite yönetimi sistemi, daha hızlı başvuru ve azaltılmış bürokrasi demektir. Çevre yönetimi sistemi, daha az atık, sağlıklı ve sürdürülebilir şehir demektir. Bilgi güvenliği yönetimi sistemi, doğru bilgi ve kişisel verilerin korunması demektir. İş sağlığı ve güvenliği yönetimi sistemi, azaltılmış iş kazası ve daha az risk demektir. Müşteri memnuniyeti yönetimi sistemi, artan memnuniyet oranı demektir. Enerji yönetimi sistemi ise daha az enerji tüketimi ve yeşil çevre demektir” diye konuştu.

Enerji verimliliğinin ön planda olduğu bu dönemde, Enerji Yönetim Sistemi Belgesi’ni Bursa’da alan ilk kamu kurumu olduklarının da altını çizen Başkan Aktaş, “‘Entegre Yönetim Sistemi’ belgesi, kurumumuza, vatandaşlara ve şehre hayırlı olsun” ifadesini kullandı.

“Bursa Büyükşehir Belediyesinin vatandaşlara beklentilerinin ötesinde hizmet sunma isteğinin tüm diğer büyükşehir, il ve ilçe belediyelerine örnek olması temenni ediyorum”

Belge töreninde konuşan TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin ise öncelikle bugün alınan Yönetim Sistem Belgelerinin kurum ve kuruluşlar açısından ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu anlattı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kalite yolculuğuna 20 yıl önce başladığını söyleyen Şahin,

“Belediyemiz; bir taraftan vatandaş odaklı bir anlayışla sunduğu hizmetlerin kalitesini ölçmekte, kurumsal kapasitesini arttırmakta, geliştirmeye açık ve zayıf yanlarını tespit etmek ve iyileştirmek amacı ile çalışmalar yürütmektedir. Diğer taraftan sunduğu hizmetler arasında, hiçbir hizmet iptali yapmadan, değer üretmeyen işlemlerde iyileştirmeler yaparak tasarruf sağlamaktadır. Belediyemiz, vatandaşlarımıza sunduğu hizmetlerin kalitesini, çalışanların da memnuniyetini artırmayı en temel unsur olarak değerlendirmektedir.” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesinin vatandaşlara beklentilerinin ötesinde hizmet sunma isteğinin tüm diğer büyükşehir, il ve ilçe belediyelerine örnek olması temennisinde bulunan Şahin; “Belediyemiz, vatandaşlarımıza sunduğu hizmetlerin kalitesini, çalışanların da memnuniyetini artırmayı en temel unsur olarak değerlendirmektedir. Bu kapsamda Kalite Yönetimi, Çevre Yönetimi, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetimi, Enerji Yönetimi, Müşteri Memnuniyeti ve Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi belgelerine sahip olan Bursa Büyükşehir Belediyesi tüm süreçleri kapsayacak ve sistem dahilinde yönetmek üzere çalışma başlatmıştır” diye konuştu.

Denetimlerin başarıyla sonuçlandığını da sözlerine ekleyen Şahin, bu belgelerin hazırlanmasında ve süreçlerin yürütülmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Yapılan konuşmaların ardından TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin tarafından Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a sistem belgeleri takdim edildi.

 

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da
Eski Siteye Dön