TSE VE SE UkrNDNC ARASINDA MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) ile Ukrayna Bilimsel Araştırma, Standardizasyon, Belgelendirme, Kalite Sorunları Hakkında Eğitim Merkezi (SE UkrNDNC), Türkiye ve Ukrayna arasında ticarette teknik engellerin kaldırılması, ulusal ve bölgesel standartların, uluslararası standartlara uyumlu hale getirilmesi ve standardizasyon alanında ikili işbirliğini güçlendirmek amacıyla mutabakat zaptı imzaladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy huzurunda 8 anlaşmaya imza atıldı. İmza altına alınan anlaşmalardan birisi de TSE ile Ukrayna Bilimsel Araştırma ve Standardizasyon, Belgelendirme ve Kalite Sorunları Hakkında Eğitim Merkezi arasındaki mutabakat muhtırası oldu. Anlaşmayı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba imzaladı.

Anlaşma ile TSE ve SE UkrNDNC faaliyet alanlarında teknik işbirliğini geliştirecek. İki kurum, karşılıklı deneyimleri ile standardizasyon alanında ikili işbirliğini güçlendirecek. Türkiye ile Ukrayna arasındaki ticarette teknik engellerin kaldırılmasını amaçlayan TSE ve SE UkrNDNC, ulusal ve bölgesel standartları, uluslararası standartlara uyumlu hale getirecekler.

TSE ve UkrNDNC, Uluslararası Standardizasyon Teşkilatı (ISO), Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC), Avrupa Standardizasyon Komitesi (CEN), Avrupa Elektroteknik Standardizasyon Komitesi (CENELEC), Bölgelerarası Standardizasyon Birliği (BASB) gibi uluslararası ve bölgesel kuruluşların çalışmalarında birbirlerine destek olacaklar. Türkiye ve Ukrayna arasında ticaret faaliyetlerini kolaylaştırmak için iki kurum, faaliyet alanlarında insan kaynağının geliştirilmesi amacıyla eğitim programları, ortak konferans, seminer, forum gibi etkinlikler düzenleyecekler.

Standardizasyon ve uygunluk değerlendirme alanında da Ukrayna Bilimsel Araştırma, Standardizasyon, Belgelendirme, Kalite Sorunları Hakkında Eğitim Merkezi’nin kurumsal kapasitesi geliştirilecek.

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da
Eski Siteye Dön