TSE İLE TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU ARASINDA İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) ile Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) arasında standardizasyon, eğitim, personel belgelendirme, hizmet yeri belgelendirme ve gözetim alanlarında iş birliği protokolü imzalandı.
 
TKDK Dursun Çolak Konferans Salonu’nda düzenlenen Protokol İmza Törenine; TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, TKDK Başkanı Dr. Muhammed Adak ve kurum çalışanları katıldı.
 
Törende konuşan TSE Başkanı Şahin, kırsal kalkınma programlarını etkin bir şekilde uygulayarak, ülkemiz genelinde sürdürülebilir kırsal kalkınmaya katkı sağlamayı misyon edinmiş TKDK ile iş birliği yapmaktan memnuniyet duyduklarını dile getirdi.
 
Kırsal kalkınmanın ülkemizin kalkınma hamlesinin en önemli yapı taşlarından biri olduğunu da sözlerine ekleyen Şahin şöyle devam etti:
 
“Yapılan çalışmalar ile gerçek ve tüzel kişilere hibe veren kuruluşların, proje hazırlayan kişilerin eğitimi ve belgelendirilmesinin TSE tarafından yapılmasını kararlaştırdık. Yine ortak çalışmamızla standardizasyon, eğitim, personel belgelendirme, hizmet yeri belgelendirme ve gözetim alanlarında iş birliğimizi geliştireceğiz. Ortak çalışma alanlarının belirlenmesi, çalışma programlarının oluşturulması ve bunların gerçekleştirilmesi için gerekli düzenlemeleri sağlayacağız.
 
Standardizasyon bilincinin yaygınlaştırılması ve standartların kullanımını teşvik edeceğiz. Ayrıca Uygunluk değerlendirme alanlarında ortak çalışma alanlarını artırarak, iş birliği imkânlarını araştıracağız.”
 
“TSE ile İşbirliğimizi Güçlendiriyoruz”
 
TKDK Başkanı Muhammed Adak ise 42 ilde faaliyet gösteren TKDK’nın kırsalda yatırım yapan girişimcilere IPARD Programı kapsamında yüzde 55-65 arasında hibe kullandırdığını söyledi.
 
Bütçenin yüzde 75’inin Avrupa Birliği’nden (AB) yüzde 25’inin ulusal hazineden karşılandığını belirten Adak, şöyle konuştu:
 
“Ülkemizde yatırım gerçekleştirmek isteyen müteşebbislere doğru bilgi sağlayacak, danışmanlık ve müşavirlik hizmetleri bağlamında başarılı yatırımlara çözüm ortağı olabilecek bir Danışmanlık sisteminin oluşturulması amacıyla TSE ile işbirliğimizi güçlendiriyoruz. TSE ile yürüteceğimiz “IPARD proje danışmanlık eğitimi” ve “hizmet yeterlilik belgelendirme” süreçleri ile IPARD Danışmanlık Sektörünü kayıt altına almayı hedefliyoruz.
 
 
Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da
Eski Siteye Dön