TSE İLE AZSTAND ARASINDA UYGULAMA PLANI İMZALANDI

Azerbaycan Standartlaştırma Enstitüsü (AZSTAND) Başkanı Dr. İlham Bayramov ve beraberindeki heyet Türk Standardları Enstitüsü’nü (TSE) ziyaret etti.

İlk görüşme TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin ile AZSTAND Başkanı Dr. İlham Bayramov ile arasında gerçekleşti.  Köklü ilişkilere sahip iki Kurumun Başkanları “bir millet - iki devlet” temelindeki kapsamlı ve yoğun işbirliğinin örnek teşkil ederek ilişkilerin stratejik boyutunun giderek güçlendiğine değindi.

Taraflar, Azerbaycan’ın İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) üyeliğinin aktif hale getirilmesi için AZSTAND’ın gerekli işlemlere başlaması ve TSE’nin başvuru sürecinde destek vermesi konusunda da anlaşmaya vardı.

Uygulama Planı İmzalandı

TSE ile AZSTAND arasında 13 Ocak 2021 tarihinde imzalanan Mutabakat Zaptı çerçevesinde ise ikili iş birliklerinin geliştirilmesini teminen Taraflar arasında Uygulama Planı imzalanarak çeşitli konulardaki işbirliklerinin geliştirilmesi kararı alındı.

İmza töreninde Taraflar sağlam temeller üzerine inşa edilmiş ikili ilişkilerin daha da gelişmesini sağlayan unsurlardan birinin de Tarafların iradelerini gösteren uygulama planları olduğunu belirterek TSE ile AZSTAND arasında 2022-2023 Dönemi Uygulama Planı imzalanması konusunda duydukları memnuniyeti ifade etti. 

Ülkeler arasındaki kardeşliğin başarıya ulaşmayı kolaylaştırdığını dile getiren TSE Başkanı Şahin “Ülkelerimiz arasındaki kardeşlik ve karşılıklı güven temelinde şekillenen çok yönlü işbirliği, hedeflediğimiz başarılara ulaşmamızı kolaylaştırıyor. Biz TSE olarak, Uygulama Planı çerçevesinde, teknik bilgi desteği, eğitim, standardizasyon ve uygunluk değerlendirme alanlarındaki işbirliği niyetimizi beyanlarımızla ve fiili adımlarımızla göstermek niyetindeyiz.” dedi.

Şahin sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Sanayi yapılanmasını modernize eden, petrol ve petrol ürünlerine olan bağımlılığını azaltarak, üretilen ve ihraç edilen ürün yelpazesinin çeşitlendiren Azerbaycan’da kalite altyapısını geliştiren ve standartlara uyum ile standartların uygulanması konusunda ciddi bir çalışma ve yatırım başlamıştır. TSE olarak, Azerbaycan’ın bu alandaki özverili çalışmalarını ve başarılarını takdirle izliyoruz ve elbette ki yapıcı katkılarımızı sürdürmeye ve elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz.”

Bilgilendirme Toplantıları Yapıldı

Ziyaretin ardından Azerbaycan Heyetine standardizasyon ve uygunluk değerlendirmesi alanındaki çeşitli konularda bilgilendirme sunumları yapıldı.

Standardizasyon ve belgelendirme modellerinin Azerbaycan'da uygulanabilirliğinin istişare edildiği toplantılarda TSE’nin ana faaliyet alanlarına ilişkin bilgilendirmelere yer verilerek personel belgelendirmesi hakkında değerlendirmelerde bulunuldu; TSE Merkez Laboratuvarlarına bir ziyaret gerçekleştirildi ve laboratuvar faaliyetlerine ilişkin teknik bilgiler alındı.

Sertifika Takdim Edildi

Ayrıca TSE tarafından 10 – 11 Mart 2022 tarihlerinde elektronik platformda düzenlenen ürün belgelendirme programlarına yönelik bilgilendirme seminerine katılım sağlayan AZSTAND heyetine sertifikaları TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin tarafından takdim edildi.

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da
Eski Siteye Dön