SİBER GÜVENLİK EĞİTİMLERİ PROTOKOLÜ

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (TÜBİTAK BİLGEM) arasında siber güvenlik eğitimleri ve sınav danışmanlık hizmetine ilişkin iş birliği protokolü imzalandı.

Protokol imza törenine; TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve kurum çalışanları katıldı.

TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin yaptığı konuşmasında, TSE’nin Türkiye’nin rekabet gücünü artırdığını, ulusal ve uluslararası düzeyde ticaretini kolaylaştırdığını belirterek, “Toplumumuzun yaşam düzeyini yükseltmek amacıyla TSE standardizasyon ve uygunluk değerlendirme faaliyetlerini tarafsız, bağımsız, etkin ve güvenilir bir şekilde sürdürmektedir” dedi.

TSE’nin faaliyet gösterdiği alanlarda Türkiye’nin güçlü ve sürdürülebilir bir ekonomi oluşturmasını ilke edindiğine dikkati çeken Prof. Dr. Şahin, “Ayrıca tüm paydaşlarının geleceğe emin ve sağlam adımlarla yürüyebilmesinin yollarını da döşemektedir” diye konuştu.

"Ülkemizin rekabet gücünü sürekli kılacak"

Enstitünün, Türkiye'nin dijital dönüşüm sürecine hızlı ve güçlü bir şekilde geçişini sağlamak amacıyla başlattığı belgelendirme, test ve eğitim hizmetlerine devam ettiğini de ifade eden Prof. Dr. Şahin, ihtiyaç duyulan alanlarda siber güvenlik standartları oluşturulması konusunda Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ve TÜBİTAK iş birliğiyle yürüttükleri faaliyetleri anlattı.

Protokolün, TÜBİTAK BİLGEM tarafından TSE'nin belirleyeceği katılımcılara verilecek siber güvenlik eğitimleri ve sınav danışmanlık hizmeti kapsamındaki uygulama esaslarını oluşturacağını söyleyen Şahin, şunları kaydetti:

"Protokol, hizmete ilişkin TSE ve TÜBİTAK BİLGEM arasındaki iş birliği ilkelerini ve ilgili diğer teknik ve idari düzenlemeleri kapsıyor. Önemli bir alanda, ülkemizin rekabet gücünü sürekli kılacak, özgün, katma değeri yüksek teknolojileri geliştiren TÜBİTAK BİLGEM ile iş birliği protokolü imzalamaktan memnuniyet duyuyoruz."

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ise daha önce bir tercih olan dijital dönüşüm kavramının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla bir zorunluluk haline geldiğini söyledi.

Mandal, 2020'nin başından itibaren dünyada en çok konuşulan güvenlik konularının biyogüvenlik, gıda arz güvenliği ve siber güvenlik olduğunu dile getirerek, "Çünkü bu kadar dijitalleşmenin beraberinde getirdiği birtakım riskler bulunuyor" dedi.

Dijitalleşen bir ortamda sistemler ile kurumların altyapılarının siber güvenlik açısından yeterliliği ve yetkinliğinin önemine işaret eden Mandal, bu süreçte yetkinliklerin aktarılması konusunda TSE ve TÜBİTAK'ın görevlerine değindi.

Konuşmaların ardından Siber Güvenlik Eğitimleri Protokolü’ne iki kurum temsilcisi olarak Şahin ve Mandal imza attı. Tören, hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından sonra erdi.

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da
Eski Siteye Dön