TSE İLE BAHREYN SANAYİ, TİCARET VE TURİZM BAKANLIĞI ARASINDA MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI

Türkiye – Bahreyn 7. Dönem Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Toplantısı, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Bahreyn Maliye ve Milli Ekonomi Bakanı Sheikh Salman bin Khalifa Al Khalifa eş başkanlıklarında 30-31 Mart 2022 tarihlerinde Manama’da gerçekleştirildi.

Toplantıda Türk Standardları Enstitüsü (TSE) ile Bahreyn Krallığı Sanayi, Ticaret ve Turizm Bakanlığı (MOICT) arasında ulusal ve bölgesel standartların uluslararası standartlara uyumlu hale getirilmesi ve standardizasyon ile uygunluk değerlendirme konularında ikili iş birliğinin güçlendirilmesi amacıyla mutabakat zaptı imzalandı.

İmzalanan anlaşma kapsamında TSE ile MOICT faaliyet alanlarında teknik iş birliğini geliştirecek; iki kurum, karşılıklı deneyimleri ile standardizasyon, test, belgelendirme, muayene ve gözetim faaliyetlerini kapsayan uygunluk değerlendirme alanında ikili iş birliğini güçlendirecek. Türkiye ile Bahreyn arasındaki ticareti kolaylaştırmayı hedefleyen TSE ve MOICT, ulusal ve bölgesel standartları, uluslararası standartlara uyumlu hale getirecek.

TSE ve MOICT, Uluslararası Standardizasyon Teşkilatı (ISO), Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC), İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC), GCC Standardizasyon Kuruluşu (GSO) gibi uluslararası ve bölgesel kuruluşların çalışmalarında birbirlerine destek olacaklar. Türkiye ile Bahreyn arasında ticaret faaliyetlerini kolaylaştırmak için iki kurum, faaliyet alanlarında insan kaynağının geliştirilmesi amacıyla eğitim programları, ortak konferans, seminer, forum gibi etkinlikler düzenleyecekler.

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da
Eski Siteye Dön