TSE BAŞKANI PROF. DR. ADEM ŞAHİN VE BERABERİNDEKİ HEYET ÖZBEKİSTAN´I ZİYARET ETTİ

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin ve beraberindeki heyet, Özbek-Türk Test Merkezi’nin Yönetim Kurulu Toplantısına katılmak ve ikili işbirliklerini müzakere etmek amacıyla Özbekistan’ı ziyaret etti.

Özbek – Türk Test Merkezi’nin Yönetim Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi

Ziyaret kapsamında ilk olarak Özbek Teknik Düzenleme Ajansı (ÖZSTANDARD) ile TSE’nin ortak iştiraki Özbek – Türk Test Merkezi’nin 24. Yönetim Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda Taraflar, Özbek-Türk Test Merkezi’nin 2020 ve 2021 yıllarına ait faaliyetleri, mali denetim raporları ile 2022 yılı gündemi istişare ederek Şirket laboratuvarlarının modern cihazlarla donatılmış olmasından dolayı duydukları memnuniyeti ifade etti.

Toplantının ardından TSE Başkanı Şahin ve beraberindeki heyet ÖZSTANDARD laboratuvarlarında incelemelerde bulundu.

2021-2022 Dönemi Ortak İşbirliği Programı İmzalandı

Ardından ikili işbirliklerinin geliştirilmesini teminen TSE ve ÖZSTANDARD arasında 2021-2022 Dönemi Ortak İşbirliği Programı imzalandı.

TSE’nin Özbekistan’daki kalite altyapısının geliştirilmesi için her türlü desteği vermeye hazır olduğunu ifade eden TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, Türkiye’nin Özbekistan’ın en büyük 4. ticaret ortağı olması ve iki ülke arasındaki 3 milyar doları aşan ticaret hacminin, ÖZSTANDARD ile kurulu ilişkilerin kapsamını daha da arttırmak için vesile olduğunu belirtti.

2021-2022 Dönemi Ortak İşbirliği Programı çerçevesinde TSE’nin uluslararası standardizasyon alanındaki tecrübelerinden faydalanarak Özbekistan’da yeni bir standardizasyon yapısı oluşturmak amacıyla çalışmaların ve eğitimlerin devam ettirilmesi planlanmaktadır. Ayrıca, Özbek Bilimsel Test ve Kalite Kontrol Merkezi’nin test laboratuvarlarının akreditasyonu için TSE laboratuvarlarının akreditasyon tecrübesi çerçevesinde teknik destek sağlanması amaçlanmaktadır.

Taşkent Büyükelçiliği Ziyareti

Son olarak TSE heyeti, Özbekistan programı çerçevesinde Türkiye’nin Taşkent Büyükelçiliğine ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarette, TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin tarafından Büyükelçi Olgan Bekar’a TSE Heyetinin Özbekistan’da gerçekleştirdiği görüşmeler ve gündemdeki projelere ilişkin bilgi sunuldu.

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da
Eski Siteye Dön