TSE, HELAL AKREDİTASYONDA BELGE DÜZENLEME YETKİSİNE SAHİP İLK KURUM OLDU

Türk Standardları Enstitüsü (TSE), Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) tarafından gerçekleştirilen denetim ve incelemelerden başarıyla geçerek İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) Uygunluk Değerlendirmesi, Helalle İlgili Faaliyetlerde Yer Alan Kişilerin Belgelendirmesini Yapan Kuruluşlar İçin Personel Belgelendirilmesi akreditasyon yetkisi aldı.

Helal Akreditasyon Kurumu Toplantı Salonunda gerçekleştirilen belge törenine, TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, HAK Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Soylu, SMIIC Genel Sekreteri İhsan Övüt ve kurum çalışanları katıldı.

Törende konuşan TSE Başkanı Şahin öncelikle Enstitü faaliyetleri ve çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Akreditasyon belge düzenleme yetkisi almalarında emeği geçenlere teşekkür eden Şahin, “Enstitümüz, SMIIC tarafından yayımlanan TS OIC/SMIIC 34 “Helalle İlgili Faaliyetlerde Yer Alan Kişilerin Belgelendirmesini Yapan Kuruluşlar için Genel Gereklilikler” standardı kapsamında helal alanında görev yapacak kişilerin belgelendirilmesi konusunda HAK tarafından resmi olarak yetkilendirildi” dedi.

“TSE, Dünyadaki İlk Kuruluş Oldu”

Helal gıda ve helal kozmetik alanlarında tetkikçi ve uzman olarak çalışabilecek kişilere “Helal ile İlgili Faaliyetlerde Yer Alan Kişileri Belgelendiren Kuruluşlar için Genel Gereklilikler” Standardına göre akredite belge düzenleme yetkisine sahip dünyadaki ilk kuruluş olduğunu da ifade eden Şahin sözlerine şöyle devam etti:

“Farklı ülkelerde yüzlerce kuruluşlar ile iş birliği anlaşması imzalayan TSE, bugün almış olduğu belge düzenleme yetkisiyle çalışma alanına bir yenisi daha eklemiş bulunmaktadır. Enstitümüz akreditasyonla helal ticaretindeki mevcut engellerin azalmasına ve helal ürün ve hizmet ticaretinin gerçek potansiyelinin ortaya çıkmasına vesile olacaktır. TSE’nin belgelendirmesi ve denetimleriyle bu alandaki ürünler, üretiminden tüketiciye ulaşana kadar her aşamada, sağlıklı, hijyenik ve kaliteli olacak, bu alandaki farkındalık artarak devam edecektir.”

HAK Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Soylu personel belgelendirmesi akreditasyonu alan ilk kurum olan TSE’yi tebrik etti.

Personel belgelendirme alanında başka kurumlardan da talep almaya başladıklarını ifade eden Soylu, “TSE’deki çalışmalar bizim için çok kıymetli. TSE bize gösterdiği değeri bugüne kadar hep hissettirdi. İnşallah bundan sonra da aynı şekilde farklı alanlarda da ortak çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

SMIIC Genel Sekreteri İhsan Övüt ise TSE’nin SMIIC ve HAK çalışmalarına her alanda destek olmasının çok önemli olduğunu dile getirdi.

Yapılan konuşmaların ardından HAK Yönetim Kurulu Başkanı Soylu, Akreditasyon Belgesini TSE Başkanı Şahin’e takdim etti.

Helal Akreditasyonun Önemi ?

Farklı ürün gruplarına yönelik 740’ın üzerinde helal uygunluk belgesini akreditasyon kapsamına alan HAK, helal belgelendirme ve üretim sektörlerinde tetkikçi ve uzman gibi unvanlarla çalışacak kişileri belgelendirecek kuruluşları da helal akreditasyon kapsamına dahil etti.

Personel belgelendirmesi yapan kuruluşlara yönelik SMIIC’in ilgili standardına göre helal akreditasyonda dünyadaki ilk ve şu an için tek otorite olan HAK, sektörde faaliyet gösteren kişilerin ortak yetkinlik kriterlerine göre belgelendirilmesinin önünü açtı. Bu sayede sektörde görev yapan kişilerin mesleki beceri ve yetkinliklerinde ortak kriterlerin benimsenmesi sağlandı. Tüm taraflar için öngörülebilir bir uygulama çerçevesi tesis edildi.

TSE Personel Belgelendirme Müdürlüğü de helal alanında görev yapacak kişilerin belgelendirilmesi noktasında HAK tarafından resmi olarak yetkilendirilen dünyadaki ilk kuruluş oldu.

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da
Eski Siteye Dön