TSE İLE TCDD ARASINDA İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) ile Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğü arasında İş Birliği Protokolü imzalandı.
 
TCDD Toplantı Salonunda düzenlenen törene; TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, TCDD Yönetim Kurulu Başkan ve Genel Müdür Vekili Metin Akbaş ile kurum çalışanları katıldı.
 
Şahin, demiryolu belgelendirme faaliyetleri öncesinde gerekli olan akreditasyon ve eğitim çalışmalarını TSE’nin hızlı bir şekilde tamamladığını söyledi. İmzalanan protokolle birlikte TCDD ile ilişkilerinin daha da ileriye gitmesinden büyük bir mutluluk duyduğunu ifade eden Şahin sözlerine şöyle devam etti:
 
“İş birliğimiz, sunduğu hizmetlerde Ülkemizin öncü kuruluşu olan Enstitümüzün belgelendirme faaliyetlerindeki mevcut iş hacmine olumlu katkıda bulunacaktır. Diğer taraftan da TSE bu alandaki yabancı belgelendirme kuruluşlarının önüne geçecek. Önemli bir iş birliği olarak gördüğümüz bu protokol, TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından Ülkemiz ve yurt dışındaki demiryolu sektöründe yürütülecek işlerde ihtiyaç duyulacak tüm uygunluk değerlendirme, teknik destek ve eğitim faaliyetlerinin TSE tarafından gerçekleştirilmesini kapsamaktadır. Demiryolu araçlarının, aksamlarının, enerji tedarik sistemini, kontrol, kumanda ve sinyalizasyon sistemi gibi benzeri alt sistemleri ve aksamlarının imali, kurulumu, işletmesi ve bakım işlerindeki görev, yetki ve sorumlulukları belirlemektedir.”
 
Son olarak protokol kapsamında yapılacak işlere de değinen Şahin, “TSE olarak yapılacak faaliyetlere ilişkin gerekli olan test, deney, muayene işlemleri için laboratuvar, test sahası ve ekipmanları belirleyeceğiz. Yürütülecek faaliyetlerin tamamı veya bir kısmı için uzman personelin sahip olması gereken nitelikleri TCDD’ye bildireceğiz. TCDD’nin talep edeceği standartları Türkçeye tercüme edeceğiz. Başta uygunluk değerlendirme faaliyetleri olmak üzere, süreç ve yapılacak işlemler hakkında TCDD’yi bilgilendireceğiz” diye konuştu.
 
TCDD Yönetim Kurulu Başkan ve Genel Müdür Vekili Metin Akbaş ise, “TCDD olarak bakımdan sorumlu kuruluş olarak yetkilendirilmemizin ardından ülkemizin saygın kuruluşlarından TSE ile iş birliği protokolü imzalamak için yola koyulduk. Bu protokolün hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Kaliteli bakım yapabileceğimiz, araçlarımızın TSE’nin destekleriyle de bakımları noktasında eksiksiz bir iş çıkaracağımızı düşünüyorum” dedi.
 
Yapılan konuşmaların ardından TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin ve TCDD Yönetim Kurulu Başkan ve Genel Müdür Vekili Metin Akbaş arasında iş birliği protokolü imzalandı.

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da
Eski Siteye Dön