KRİTİK PROJEDE YERLİ ÜRÜN TEDARİĞİ ARTIYOR

Akkuyu’da, TSE Sertifikasyonu Sayesinde 3 Milyar TL’lik Yerli Ürün Kullanıldı

Türk Standardları Enstitüsü’nün (TSE) Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) Projesinde yerli üreticilerin ürünlerin uygunluğunun değerlendirilmesi, kalifkasyonu, ekipman ve malzemelerinin sertifikalandırılmasının Türkiye ekonomisine katkıları ortaya çıkmaya başladı. TSE’nin sertifikasyonu sayesinde Akkuyu NGS Projesinde 2 milyar 750 milyon TL’nin üzerinde yerli ürün kullanıldı. Akkuyu NGS projesi tamamlandığında TSE sertifikasyonu sayesinde bu rakamın 20 milyar TL’yi bulması bekleniyor.

TSE, Rasotom ve Akkuyu Nükleer A.Ş. tarafından gerçekleştirilen bir dizi denetimin ardından 7 Ocak 2020 tarihinde Akkuyu NGS projesi kapsamında güvenlik sınıfı 4 ve herhangi bir güvenlik sınıfına girmeyen ekipman ve malzemelerin sertifikalandırılması konusunda malzeme onay kuruluşu olarak yetkilendirilmişti. Bu yetkilendirilmeyle TSE, Rusya dışında Malzeme Bilim Kuruluşu olarak yetki olan ilk kuruluş oldu.

Sertifikasyon Yerli Ürün Kullanımının Önünü Açtı

Yapılan sözleşme kapsamında malzeme denklikleri konusunda çalışmalar gerçekleştirildi. TSE’nin ürün testleri sonucunda yerli üreticilerin ürünleri Akkuyu NGS projesinde kullanılmaya başlandı. TSE’nin sertifikasyonu sayesinde; vanalar, borular depolama tankları, donatı çelikleri ve diğer yapı malzemeleri olmak üzere 2 yıl içinde yaklaşık 2 milyar 750 Milyon TL’lik ürün yerli sanayiciden temin edilerek Akkuyu NGS’de kullanıldı.

Kablolar, ısı-su yalıtım malzemeleri, kablo tavaları, yapı malzemeleri, yangına dayanıklı ürünler, boya ve kaplamalar, tuğla ürünleri, paslanmaz çelik malzemeleri gibi ürünlerin projede kullanılması amacıyla denklik çalışmaları ve ürün testleri devam ediyor. Akkuyu NGS Projesi tamamlandığında kullanılan yerli ürün miktarının 20 milyar TL’yi bulması bekleniyor.

“Projede Yerli Ürün Yelpazesi Genişleyecek”

Enstitünün Türkiye’de ihtiyaç duyulan tüm belgelendirme, muayene – gözetim, test ve laboratuvar hizmetlerini verdiğini söyleyen TSE Başkanı Mahmut Sami Şahin, “Akkuyu Nükleer Enerji Santrali Projesi, Ülkemizin sürekli artan enerji talebinin güvenli bir şekilde karşılanması noktasında önemli ve hayati bir projedir. Yerli sanayimizin bu projeye, kullanılacak ekipman ve malzemelerin sertifikasyonu konusunda katkı sunabilmesi için Enstitümüz yetkilendirilmişti. TSE’nin sertifikasyonu sayesinde vanalar, borular, depolama tankları, donatı çelikleri başta olmak üzere birçok yapı malzemesi yurtiçinden, sanayicilerimizden temin ediliyor. Denklik çalışmalarının tamamlanmasıyla; kablolar, ısı-su yalıtım malzemeleri, kablo tavaları, yapı malzemeleri, yangına dayanıklı ürünler, boya ve kaplamalar, tuğla ürünleri, paslanmaz çelik malzemeleri gibi ürünler de sanayicimizden temin edilecek. Şimdiye kadar sanayicimizden 2 milyar 750 milyon TL tutarında ürün temin edilerek projede kullanıldı. Proje tamamlandığında bu rakamın 20 milyar TL’yi aşmasını bekliyoruz.” dedi.

“Tecrübelerimizi Diğer Projelere Taşıyacağız”

Hedeflerinin sürekli gelişim anlayışıyla, kurumsal yapılarını, iş modellerini geliştirerek planlı, kaliteli, düşük maliyetli hizmet üretimini ve denetimini gerçekleştirmek olduğunu hatırlatan Şahin, “TSE bu projede yetki almasıydı bu ürünlerin tamamı da yurtdışından ithal edilecekti. Tabi bizler için önemli bir diğer husus Enstitümüzün bazı alanlarda tecrübe kazanması. Akkuyu NGS Projesi’nde TSE’nin faaliyetleri esnasında ekipmanlar ve malzemeler üzerinde radrasyon etkilerini öngören ileri seviye testler konusunda deneyim kazandık. İnşallah bu tecrübelerimizi Ülkemizin diğer kritik projelerine taşımak istiyoruz.” diye konuştu.

 

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da
Eski Siteye Dön