İŞ BİRLİĞİMİZ YENİ PROJELERE ZEMİN HAZIRLAYACAK

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Mahmut Sami Şahin, "TSE’nin Azerbaycan’daki iş birliği alanları gelişerek daha geniş kapsamlı bir zemine taşınmıştır.  İş birliğindeki sürekliliğin yeni projeler için altyapı hazırlayacağına ve karşılıklı faydaya dayalı yeni paydaşlıklarımızın birçok alanda derinleşeceğine inanıyorum.” dedi.

Azerbaycan Devlet Gümrük Komitesi, TSE’nin denetimlerini tamamlayarak TS EN ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi, TS EN ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi ve TS ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi belgelerini aldı.

Belgelerin teslimi için Azerbaycan Devlet Gümrük Komitesi Akademisinde düzenlenen törene TSE Başkanı Mahmut Sami Şahin, Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, Azerbaycan Devlet Gümrük Komitesi Başkan Yardımcısı İgbal Babayev, Azerbaycan Devlet Gümrük Komitesi Akademisi Başkanı Gulu Novruzov, akademi yönetim kadrosu ile öğrenciler katıldı.

TSE’nin kardeş ülke Azerbaycan’da 30 yılı aşkın süredir hizmet verdiğini söyleyen Şahin, bu süreçte güçlü bir kalite altyapısının oluşturulması, iki ülke arasında ticaret hacminin arttırılması noktasında ciddi çalışmalar yapıldığını ifade etti.

Şahin, TSE’nin Azerbaycan’da çok yönlü iş birliklerinin güçlendirilmesi, bu çalışmaların sadece belgelendirme alanında kalmayarak yeni projeler ile diğer hizmet kapsamlarında da geliştirilmesinin hem Türkiye hem de Azerbaycan sanayisine katkıda bulunacağına dikkat çekti.

TSE Başkanı Şahin sözlerine şöyle devam etti: Azerbaycan’ın kalite altyapısının geliştirilmesi noktasında kardeşlerimize 1990’lı yılların başından bu yana, tüm gücümüzle destek verdik, vermeye de devam edeceğiz. Tabi bugün 1990’lardan farklı olarak, hızla büyüyen ekonomisi ve dış yatırımcılara sağladığı avantajlarla cazibe merkezi haline gelen bir Azerbaycan görüyoruz.  İki ülke arasında gelişen potansiyel iş birliği imkanlarının giderek artması ve karşılıklı geliştirilen güven ortamıyla ortak projeler yürütmek daha kolay hale gelmiştir. Bu gelişmeler, TSE’nin Azerbaycan’daki hizmet yelpazesinin gelişimine de oldukça fayda sağlamış; iş birliği alanları gelişerek daha geniş kapsamlı bir zemine taşınmıştır.  İş birliğindeki bu sürekliliğin birçok yeni proje için altyapı hazırlayacağına ve karşılıklı faydaya dayalı yeni paydaşlıklarımızın birçok alanda derinleşeceğine gönülden inanıyorum.”

TSE’nin tecrübesini paylaşmaya hazır olduklarını kaydeden Şahin, "İş birliğimizin oluşturacağı güce inanıyoruz. Azerbaycan'la iş birliğini geliştirmek için en üstün gayreti sürdürmeye devam edeceğiz. Standardizasyon ve eğitim alanındaki iş birliğimizi artırırsak gelişimimizi de artıracağız.” diye konuştu.

Bakü Büyükelçisi Bağcı, Türkiye ile Azerbaycan ilişkilerinin her alanda derinleştiği ve geliştiği bir dönemde bulunduklarını, Şuşa Beyannamesi hedefleri doğrultusunda ilerlediklerini söyledi.

Şuşa Beyannamesi'nin bir emir niteliğinde olduğunu vurgulayan Bağcı, "'Bizde ne varsa sizin' anlayışıyla hareket ediyoruz. Tecrübelerimizi paylaşıyoruz. Kalite ve standardizasyon konusunda da ne gerekiyorsa Azerbaycan'ın emrindeyiz." ifadelerini kullandı.

Azerbaycan Devlet Gümrük Komitesi Başkan Yardımcısı Babayev, TSE ile akademi arasındaki iş birliğinden memnuniyet duyduklarını belirtti. Babayev, akademinin hedeflerine ulaşması noktasında TSE'nin standartlarının büyük katkı sağlayacağını ifade etti.

Azerbaycan Devlet Gümrük Komitesi Akademisi Başkanı Gulu Novruzov, 2019'dan itibaren TSE ile sıkı iş birliği içerisinde olduklarını ve sonunda 3 sertifika almaya hak kazandıklarını söyledi.

Novruzov, bu sertifikaların akademinin eğitim hayatına, yeni nesillerin yetiştirilmesine ve hedeflere ulaşılmasına önemli olumlu katkılar sağlayacağını vurguladı.

Konuşmaların ardından TSE Başkanı Şahin ve Büyükelçi Bağcı, belgeleri Novruzov'a takdim etti.

 

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da
Eski Siteye Dön