Hakkımızda

Hakkımızda

Nitelikli Yapılar ve Özel Projeler Müdürlüğü olarak Kaynak Prosedür Onayı, Kaynakçı Belgelendirme, Tahribatsız Muayeneler, Güneş Enerjisi Santralleri muayeneleri, Proje Yönetim Danışmanlık Hizmetleri, Nükleer İnşaat ve Saha Denetimleri ve Nükleer İmalatçı Onayı gibi farklı disiplinlerde ve uzmanlık gerektiren özel projelerde hızlı, çözüm odaklı ve esnek çalışma prensibiyle kamu güvencesi ve rekabet avantajını kullanarak ülke genelinde kaliteli hizmet sunmaktayız.

 

Enstitümüzün muayene gözetim alanında faaliyet kapsamını genişletmek, sektörde kaliteyi arttırmak ve düzenleyici rol almak, sanayicimizin ihtiyaç duyduğu hizmet taleplerine cevap vermek, kuruluşların mevzuata tam uyumunu sağlamak ve yetkinlik gerektiren özel projeleri gerçekleştirmek, tecrübe ve bilgi birikiminin sektördeki aktörlere aktarımını sağlamak temel amaçlarımız arasındadır. Bu amaçlar doğrultusunda Muayene Gözetim Merkezi Başkanlığı çatısı altında 2012 yılında faaliyete geçen Müdürlüğümüz, endüstriyel gözetim faaliyetlerine elektriksel ölçümler ile başlamış olup, yetkin muayene uzmanlarımız ile 38 ilimizde yerinden hizmet vermeye devam etmekteyiz.

 

25 Nisan 2013 yılında yayımlanan "İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği" çerçevesinde İş Ekipmanlarının Muayenesi konusunda da altyapı çalışmalarına 2013 yılında başlanmış ve 2014 yılı içerisinde tüm ülke çapında yaygın hizmet ağı ile yerinden muayenelere başlanmıştır. Özellikle, sektör lideri kuruluşlarda paket hizmet prensibi ile muayeneler gerçekleştirilmiş olup, artarak devam eden müşteri memnuniyeti sayesinde imzalanan uzun süreli protokollerin sayısı günden güne artmaktadır. Bu çerçevede Enstitümüz muayene ve gözetim alanında adından söz ettirmekte ve sektör lideri olma hedefi doğrultusunda yoluna emin adımlarla devam etmektedir.

 

Bunun yanında muayene ve gözetim sektöründe her geçen gün artan tecrübemiz ve uluslararası akredite laboratuvar altyapımızın katkıları ile Kaynak Prosedür Onayı, Kaynakçı Belgelendirme, Tahribatsız Muayene faaliyetleri ile hizmet portföyümüz günden güne genişlemektedir.

 

2017 yılı itibari ile Müdürlüğümüz, Güneş Enerjisi Santrallerinde muayene ve gözetim hizmeti vermeye başlamıştır. Müdürlüğümüz tarafından verilen hizmetin kapsamı Güneş Enerjisi Santrallerinin denetimi, uygunluğunun izlenmesi, periyodik muayeneleri, kurulum aşamasındaki kontrolleri ve kurulu güç doğrulamasıdır.

 

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) ile 31.01.2018 tarihinde imzalanan “İmalatçıların Onaylanmasına İlişkin Teknik Destek Hizmet Alımı Sözleşmesi” kapsamında nükleer enerji alanında çalışmalara başlanmıştır. Ekipman Tedarik Sürecine ve İmalatçıların Onaylanmasına İlişkin Yönetmelik kapsamında nükleer güvenlik açısından önemli ekipman imalatçılarının TAEK tarafından onaylanması, onay geçerlilik sürelerinin yenilenmesi ve onay kapsamlarının genişletilmesine ilişkin denetimleri gerçekleştirmek üzere Müdürlüğümüz tarafından yetkin uzmanlar görevlendirilmektedir.

 

Ayrıca, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) ile 19.03.2018 tarihinde imzalanan "Nükleer Güç Santralleri İnşaat ve Saha Denetimlerine İlişkin Teknik Destek Hizmet Alımına Ait Sözleşme" kapsamında uzmanlarımız Akkuyu Nükleer Santralinin inşaat ve saha denetimlerinde görev almaya başlamıştır.

 

Son olarak, BOTAŞ tarafından hali hazırda işletilmekte olan Kuzey Marmara Doğalgaz Depolama Tesisinin (UGSF) kapasitesinin arttırılması amacıyla yürütülecek inşaat faaliyetlerine ilişkin proje yönetim danışmanlık (PMC) hizmeti TSE ve Petrofac ortaklığı tarafından verilmektedir. Bu kapsamda, Müdürlüğümüz personeli Silivri’de bulunan tesiste ve şantiye sahasında görev yapmaktadır.

Tüm faaliyetlerimiz Akreditasyon kapsamına alınmaya devam etmektedir.

Eski Siteye Dön