Duyurular

SABER Sistemi Devreye Alındı

1 Ocak 2019 itibariyle Suudi Standart, Metroloji ve Kalite Organizasyonu(SASO) SALEEM programı kapsamında online sertifikalandırma programı SABER platformunu devreye aldığını duyurmuştur.

Suudi Arabistan tüketicilere kaliteli ve sorunsuz ürün sağlamak amacıyla SALEEM isimli ürün güvenliği programını başlatmıştır.  SALEEM programı ile yüksek güç ve su tüketen, çevre kirliliğine sebep olan, arızalı, iyi performans göstermeyen ürünlerin Suudi Arabistan’a ithalini engellenerek, yerel ve ithal edilen ürünlerin güvenliği,  Suudi Standartlarına uygunluğunu sağlayan prosedür ve süreçlerin uygulanması sağlanmıştır.

SALEEM programını yürütmek için online SABER sistemi kurulmuştur. İthalatçılar SABER’e giriş yaparak, teknik doküman, test raporu gibi ürünlerin güvenli olduğunu gösteren belgelerini ve konşimento ve menşei şahadetnamesi gibi yükleme dokümanlarını bu sisteme kaydedebilmektedir.

SABER sistemi ile;

  • Suudi pazarında hileli ürünlerin satılmasını azaltmak
  • Tüketici korumasını arttırmak
  • Ürünlerin ilgili standartların şartlarını sağladığını garanti etmek,
  • Ürünlerin Suudi pazarına girişini hızlandırmak,
  • Tedarikçi ve ithalatçıların onaylı kuruluşlarla bağlantısını kurmak

amaçlanmıştır.

Bu program kapsamında SASO tarafından motor yağları, deterjanlar, yapı ve inşaat malzemeleri, boyalar, asansörler, araç yedek parçaları ve tekstil ürünleri ile ilgili teknik regülasyonlar yayınlanmış olup yeni regülasyonlar yayınlanmaya devam etmektedir. Güncel regülasyon listesi için tıklayınız.

TSE SASO ile ilgili başvuruları hem SABER hem de TSE360 üzerinden kabul etmektedir. Ancak 1 Ocak 2019 itibariyle “Technical Regulation for Gas Appliances and Their Accessories- Issue (1)” regülayonu kapsamındaki ürünlerin başvuruları sadece SABER portalı üzerinden alınmaktadır. SABER sistemi kademeli olarak devreye alınmaya devam edilecektir. 1 Nisan 2019 itibariyle “Technical Regulation on Children Toys”, “Technical Regulation for Low Voltage Electrical Equipment and Appliances” ve “Technical Regulation for Lubricating Oils” regülasyonları kapsamındaki başvurular SABER portalı üzerinden alınmaya başlanacaktır.

İthalatçıların kayıt olacağı SABER portalına giriş için tıklayınız. Linkte bulunan SABER kullanım kılavuzları ithalatçınıza  sistem ile alakalı gerekli bilgiyi verecektir. Saber sistemine girilecek HS kodu önem arz etmektedir. Doğru kodu aşağıdaki linkten sorgulayabilirsiniz.

https://www.customs.gov.sa/en/customsTariffSearch

Zorunlu SASO standartlarını http://wasif.saso.gov.sa/Pages/User/SearchResults.aspx linkinden sorgulayabilirsiniz.

http://wasif.saso.gov.sa/Pages/User/SearchResults.aspx

Bilgi ve İletişim İçin : TSE Kalite Kampüsü, Uluslararası Gözetim Müdürlüğü, Cumhuriyet Mah. 2258. Sokak No:10 Gebze Kocaeli-Çayırova Tren İstasyonu  Tel:02627231145

 

 

Eski Siteye Dön