Hakkımızda

ARAÇ KONTROL MERKEZLERİ PROJESİ

Araç Kontrol Merkezleri, otomotiv sektörünün ihtiyaç duyduğu araç kontrol altyapısını sağlayacak tesisler olarak planlanmaktadır. TSE-AKM’lerde; TSE’ye çeşitli bakanlıklarca yönetmelik, protokol vb. yöntemlerle tanımlanmış olan yetki ve görevler çerçevesinde,  araç kontrol hizmetleri verilmektedir.

Araç kontrol faaliyetleri, Türkiye genelinde yaygınlaştırılmakta olan TSE Araç Kontrol Merkezleri aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Bursa, Manisa, Konya ve Adana TSE AKM Eğitim ve Referans Merkezlerinde kuruma ait tesislerde faaliyet gösterilmektedir. 

Diğer illerde ise ihale usulü belirlenen işletmeciler aracılığı ile hizmet verilmesi esasına dayanan bir model geliştirilmiştir.77 ilde ihale gerçekleştirilmiş olup, ilk ihale sürecinde ihaleleri kazanan ve sözleşme imzalayan işletmeciler aracılığı ile 38 ilde TSE-AKM’ler açılmıştır. Toplam 42 ilde Türkiye araç yoğunluğunun ¾’üne ulaşılmıştır.

Tüm merkezlerde araç kontrol işlemleri TSE uzmanları tarafından gerçekleştirilmektedir. Araç Kontrol Merkezlerinde, Proje Onayları İle Birlikte Fiziki Araç Kontrolleri, Tadilatı Gerçekleşen Araçların Fiziki Araç Kontrolleri, Ambulans ve Acil Sağlık Araçları Araç Kontrolleri, ADR Taşıt/Araç Uygunluk Kontrolleri (T9) vb. hizmetler verilmektedir.

Ulaşım ve Lojistik Sistemleri Merkez Başkanlığına bağlı Araç Kontrol Merkezleri İşletmeleri Grup Başkanlığı; AKM işletmelerinin sevk ve idaresini koordine etmektedir. Grup Başkanlığının devam etmekte olan faaliyetleri arasında aşağıdaki kalemler mevcuttur:

  • Konya, Bursa, Manisa, Adana AKM Referans ve Eğitim Merkezleri: Konya-Konya İl Koordinatörlüğü, Manisa-Ege Bölge Koordinatörlüğü, Bursa-Bursa İl Koordinatörlüğü, Adana- Çukurova Bölge Koordinatörlüğü tarafından teslim alınmış ve faaliyete başlamıştır.
  • 38 ilde ihaleyi kazanan ve sözleşme imzalayan işletmeler aracılığı ile hizmet verilmektedir.
  • İşletmecilerin mevcut olmadığı iller için yeni ihale süreci: İlk ihaleyi kazanan ve sözleşme imzalanan illerde AKM’lerin işletme süreci ile birlikte ortaya çıkacak geri bildirimler sonrasında; teknik ve idari şartnameler değerlendirilecek ve süreç başlatılacaktır.
Eski Siteye Dön