IQNet Belgelendirme

IQNet Belgelendirme

IQNet - Uluslararası Belgelendirme Ağı 1990 yılında İsviçre'nin Bern şehrinde kurulmuş olup, dünya genelinde IQNet üyesi olan 35 belgelendirme kuruluşu bulunmaktadır. IQNet üyelerinin her biri kendi bölgesinde lider kuruluşlar olup, IQNet aracılığıyla, dünyada en geniş ve saygın belgelendirme kuruluşu ağını teşkil etmektedirler.

Türk Standardları Enstitüsü, 2008 yılından bu yana IQNet in tam üyesidir.

IQNet üyesi belgelendirme kuruluşlarınca düzenlenen Yönetim Sistemleri Belgelerine bağlı olarak düzenlenen IQNet Belgesi, bağlı yönetim sistemi belgesinin IQNet üyesi diğer belgelendirme kuruluşlarınca tanınırlığına imkan tanımaktadır.

TSE, aşağıdaki yönetim sistemleri için düzenlediği belgelere bağlı IQNet belgesini ilave bir ücret talep etmeden müşterilerine sunmaktadır.

IQNet'in resmi web sitesine http://www.iqnet-certification.com/ adresinden ulaşılabilir.

TSE tarafından IQNet belgesi düzenlenen Yönetim Sistemleri şunlardır: 

 

Sıra

Yönetim Sistemi Standardı

Yönetim Sistemi Tanımı

1

TS EN ISO 9001

Kalite Yönetim Sistemi

2

TS EN ISO 14001

Çevre Yönetim Sistemi

3

TS EN ISO 22000

Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi

4

TS ISO 45001

İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi

5

TS EN ISO 13485

Tıbbi Cihazlar Kalite Yönetim Sistemi

6

TS EN ISO/IEC 27001

Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi

7

TS ISO/IEC 20000-1

Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetim Sistemi

8

TS EN ISO/IEC 27701

Kişisel Veri Yönetim Sistemi (KVYS)

9

TS ISO 10002

Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi

10

TS EN ISO 50001

Enerji Yönetim Sistemi

11

TS EN ISO 22301

Toplumsal Güvenlik İş Sürekliliği Yönetim Sistemi

12

TS ISO 28000

Tedarik Zinciri Güvenliği Yönetim Sistemi

13

TS EN 15224

Sağlık Hizmetleri Kalite Yönetim Sistemi

14

IQNet SR 10

Sosyal Sorumluluk Yönetim Sistemi

15

TS ISO 39001

Yol Trafik Güvenliği Yönetim Sistemi

 

 IQNet Paydaşları:

IQNet, Yurtdışı pazarlarına açılma, dünya ticaretinde yer alma ya da ihracatta yaşanılan sorunların önüne geçilebilmesi için önemli bir organizasyondur. Aşağıda yer alan üye ülkeler, kendi ülkelerinde IQ Net belgesi düzenleyebilir, diğer üye ülkelerin düzenlediği belgeleri de tanırlar. IQNet belgesi, aşağıda yer alan ülkelerle yapılan ticarette kurum kuruluşlarımıza ithalat- ihracat kolaylığı sağlar.

AENOR İspanya, AFNOR Sertifikasyonu Fransa, APCER Portekiz, CISQ İtalya, CQC Çin, CQM Çin, CQS Çek Cumhuriyeti, Cro Cert Hırvatistan, DQS Holding GmbH Almanya, EAGLE Sertifikasyonu A.B.D.,  FCAV Brezilya, FONDONORMA Venezuela, ICONTEC Kolombiya, ICS  Bosna Hersek, Inspecta Sertifiointi Oy Finlandiya, INTECO Costa Rica, IRAM Arjantin, JQA Japonya, KFQ Kore, LSQA Uruguay, MIRTEC Yunanistan, MSZT Macaristan, Nemko AS Norveç, NSAI İrlanda, NYCE - SIGE México, PCBC Polonya, Quality Avusturya Avusturya,  SII İsrail, SIQ Slovenya, SIRIM QAS International Malezya, SQS İsviçre, SRAC Romanya,  TSE Türkiye, YUQS Sırbistan IQNet paydaşlarımızdır.

BELGELİ KURULUŞLARCA IQNet Markasının KULLANIM ŞARTLARI

TSE tarafından kuruluşlara IQNet Belge ve marka kullanım hakkı verilen kuruluşlar; IQNet'in sayfanın sonunda verilen “BD 307-IQNet Management System Certification Mark “dokümanında belirtilen şartlara uymakla yükümlüdür.

Özetle, TSE’den belge almış ve aynı zamanda TSE tarafından IQNet belgesi düzenlenmiş olan kuruluşlar,

  • Belgeli kuruluşun adı,
  • Belge kayıt numarası,
  • İlgili standard,
  • Belge kapsamı bilgilerinin markanın yanında yer alması şartıyla,

Aşağıda örneği verilen IQNet markasını, renkler belirtildiği gibi kalacak şekilde küçültüp büyüterek kullanabilirler. IQNet markası TSE logosu ile birlikte kullanılmalıdır.

 

 

IQNet markası nihai tüketiciye ulaşan ürün üzerinde kesinlikle kullanılamaz. Ürünün birincil ambalajı (örneğin; süt ambalajı-kutusu) ya da ikincil ambalajı (örneğin; süt kutularının bir arada paketlenmiş halde bulunduğu ambalaj) üzerinde de marka kullanılamaz.

Son tüketicinin görmediği ikincil ambalajlar (örneğin; ürünlerin taşınması amacıyla kullanılan kutular) üzerinde, belgenin ürüne değil ilgili yönetim sistemine verildiğini belirtecek bir ifade ile birlikte kullanılabilir. Belgenin yönetim sistemine verildiğini açıklayan ifade örneğin; “Bu ürün Kalite Yönetim Sistemi TS EN ISO 9001:2015 standardına uygun olduğu belgelendirilmiş bir tesiste üretilmiştir.” şeklinde olabilir. Gerekli durumlarda, ‘üretilmiştir’ ifadesini kullanmak yerine, tüketici tarafından anlaşılabilir olması açısından, ürüne uygun olarak ‘toplanmıştır’, ‘paketlenmiştir’, ‘şişelenmiştir’, ‘harmanlanmıştır’ gibi daha açıklayıcı bir ifadenin tercih edilmesi gerekir.   

IQNet markası, kuruluşun reklam amaçlı yayınlarında veya tanıtım broşürleri üzerinde belgenin ilgili yönetim sistemine verildiği bilgisi ve belge kapsamı detaylı bir şekilde belirtilerek kullanılabilir.

Kanunen yasak olduğu durumlarda IQNet markası çevre yönetim belgesi ile ilişkilendirilerek kullanılmamalıdır.

Detaylı Bilgi Almak İçin;
Sistem Belgelendirme Grup Başkanlığı 0312 416 64 53

 

 

 

 

 


Dökümanlar (1)

Eski Siteye Dön