IIN Numarası

IIN Numarası Tahsis Edilmesi İle İlgili İşlemler

Firma ve kuruluşlara TSE aracılığıyla IIN numarası tahsis edilmesi için, numara tahsisini gerçekleştiren banka hesabına dolar türünden, TSE hesabına ise Türk Lirası türünden ödemeler yapılması gerekmektedir. Bu ödeme işlemleri ile ilgili bilgilendirmeler ve ödemeler gerçekleştirildikten sonra başvuru işlemindeki önemli hususlar ile ilgili detaylar aşağıda paylaşılmıştır.

ÖDEME İŞLEMLERİ

IIN Numarası atanması işlemi için ilk olarak TSE´de eğer söz konusu firmanın cari hesabı bulunmamaktaysa cari muhasebe kartı oluşturulması gerekmektedir. Bununla ilgili bilgiyi ve talimatları içeren cari kart açma formu ektedir. Cari kart açma formunun, doldurulduktan sonra içerisinde belirtilen mail adresine gönderilmesi gerekmektedir.

IIN numarasının tahsis edilmesinden sorumlu olan, aşağıda bilgileri verilen Amerikan banka hesabına 100 Dolar yatırılması gerekmektedir. Bu transferin gerçekleştirilmesi için ekte verilmiş olan Kredi Kartı Formunun (Credit Card Form) doldurularak form içerisinde belirtilmiş olan faks adresine gönderilmesi gerekmektedir. Doğru bilgiler ile form doldurulduğunda ve faks olarak gönderildiğinde kredi kartından 100 Dolar ödeme alınmış olacaktır:

Alacak olan banka (Receiving Bank):

 

SunTrust Bank

Adres (Bank Address):

1445 New York Avenue NW Washington DC 20005

Hesap Adı (Account Name):

 

American Bankers Association 1120 Connecticut Avenue NW Suite 600 Washington DC

20036

Yönlendirme Numarası (Routing Number):

61000104

Hesap Numarası (Account Number):

206664656

Swift Numarası (Swift Number):

SNTRUS3A

Dikkatine (Attention or Reference) GayGriffin and/or ISO/IEC 7812

Daha sonra TSE web sitesinde belirtilmiş olan banka hesabına 3355 TL + KDV´lik ödeme yapılması gerekmektedir. Bu ödeme yapılırken, IIN Başvurusu gerekçesi ile para transferi yapıldığı belirtilmelidir.

BAŞVURU İŞLEMLERİ

IIN başvurusu için IIN APP FORM adında ekte verilmiş olan dokümanın A bendinin firma yetkilisi tarafından doldurulması ve imzalanması gerekmektedir. Ayrıca ekte verilmiş olan hizmet sözleşmesinin de doldurulması ve yetkili tarafından imzalanması gereklidir.

Firma, tüm bu işlemlerden sonra aşağıdaki gerekli evrakları tamamlayarak TSE Bilişim Teknolojileri Test ve Belgelendirme Daire Başkanlığı´na posta/kargo yoluyla göndermelidir:

  • IIN APP FORM
  • Firma Ticari Sicil Gazetesi
  • Firma İmza Sirküleri
  • Hizmet Sözleşmesi (ektedir)
  • SunTrust Bank´e ödeme yapıldığına dair dekont
  • TSE Banka hesabına ödeme yapıldığına dair dekont
  • NOT: Kredi kartı formunun (Credit Card Form) TSE´ye gönderilmesi gerekmemektedir.
  • Cari Kart açma formu - TSE ´de daha önceden firmanıza ait herhangi bir kaydınız yoksa

Evraklar ilgili Daire Başkanlığı tarafından teslim alındıktan sonra American Bankers Association´daki yetkililer ile iletişime geçilerek başvuru gerçekleştirilen firma için IIN numarası talebi gerçekleştirilecektir.

TSE Genel Türk Lirası Hesabı (TL):

Banka: Vakıfbank  

Şube: Kalkınma Bakanlığı Bağlı Şb.

Şube kodu: 884

IBAN: TR08 0001 5001 5800 7286 9957 88

HESAP NO: 00158007286995788

SWIFT (BIC): TVBATR2A

 

Eski Siteye Dön