Standardizasyon Faaliyetleri

Telif ve Patent Hususları Hakkında Bilgilendirme

TSE yayınları özgün ve orijinal eserlerdir; dolayısıyla 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında telif hakkı korumasına tabidirler. TSE bünyesinde standardizasyon faaliyetlerine katılan tüm ilgili taraflar ve komite üyeleri uluslararası, bölgesel ve ulusal dokümanlara verdikleri görüşlerin fikri mülkiyet hakkının ve görüşlerinin teknik çalışmalarda kullanılması ile ilgili kullanım hakkının TSE’ye devrini kabul ederler. Detaylı bilgi için TSE Standardizasyon Yönergesini inceleyebilir veya shmb@tse.org.tr ile iletişime geçebilirsiniz.

TSE bünyesinde standardizasyon çalışmalarına katılan tüm tarafların ilgili taslak doküman ile ilişkilendirilebilecek yayınlanmış veya yayınlanma aşamasında bulunan herhangi bir patent olması halinde bu durumu en kısa süre içinde TSE’ye bildirmeleri gerekmektedir. Patentler hakkındaki bilgilendirme iyi niyetle ve en iyi çaba temelinde, TSE’ye yazılı olarak yapılmalıdır. Patent sahibinin ilgili yayına izin vermemesi durumunda TSE, üyesi bulunduğu uluslararası ve bölgesel standardizasyon kuruluşları ile belirli kurallar çerçevesinde (ISO, IEC, CEN ve CENELEC vb.) işlemleri yürütür. Detaylı bilgi için TSE Standardizasyon Yönergesini inceleyebilir veya shmb@tse.org.tr ile iletişime geçebilirsiniz.

TSE standardizasyon faaliyetlerine dair davranış ilkeleri, telif ve patent hususlarında başta CEN/CENELEC Rehber 8 ve Rehber 10’da belirtilen prensipler esas alınır.  

 

Eski Siteye Dön