İklim Dostu Kuruluş

İklim Dostu Kuruluş

Enstitümüz tarafından uygulamaya konulan bu belgelendirme programı, iklim değişikliği ile mücadele kapsamında kuruluşların, sera gazı emisyonlarını azaltmaya yönelik çalışmalar yaparak raporlama ve doğrulama gerçekleştirmesini ve karbon kredisi tedariki ile yenilenebilir enerji sektörüne katkıda bulunmalarını sağlamayı amaçlamaktadır. Diğer bir deyişle, kuruluşların, doğrudan ve enerji dolaylı sera gazı emisyonlarını karbon kredileri ile denkleştirme yapmalarını sağlayarak karbon nötr büyüme hedeflerine hizmet etmektedir.

Bu belgelendirme sürecinde, kuruluşların gerçekleştirmesi gereken adımlar aşağıda verilmiştir.

  1. Kuruluşlar, TS EN ISO 14064-1 kapsamında hazırladıkları en az bir güdümlü faaliyet içeren emisyon raporlarını TS EN ISO 14064-3'e göre Enstitümüze doğrulatarak Enstitümüze "İklim Dostu Kuruluş" başvurusunda bulunmalıdır.
  2. Kuruluşun uzaklaştırma faaliyeti sonucu gerçekleştirdiği emisyon azaltımı ve satın alınan Türkiye’de üretilmiş sera gazı projelerinden elde edilen karbon kredisi miktarı Kapsam 1 ve Kapsam 2 emisyonlarına denkliği kontrol edilerek "İklim Dostu Kuruluş" belgelendirmesi gerçekleştirilmektedir.

Başvuru Formu

İletişim

Mehmet ERGÜN (Çevresel Gözetim ve Doğrulama Müdürü)

Tel         : 0312 592 51 58

E-Posta : mergun@tse.org.tr

Adres    : 100.Yıl Bulvarı Cevat Dündar Caddesi 1236.Sok No:1 Kat: 3 Ostim-Yenimahalle/ANKARA

Eski Siteye Dön