Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi Uyum Denetimi Hizmeti Sağlayan Personel ve Firma Belgelendirmesi

Sınavlar

Sınava Başvuru Şartları

Denetçi veya başdenetçi olmak isteyen adayların başvuru öncesinde aşağıdaki şartları sağlaması gerekir. Başvuru şartlarını sağlayan denetçi adayları TSE tarafından düzenlenen sınavlara girebilir. Başdenetçi adayları aşağıda belirtilen şartları sağlıyor ise adayları sınavlara girmelerine gerek yoktur.

Öğrenim durumu şartı: Denetçi/başdenetçi olmak için başvuracak aday, bu belgelendirme programı şartları içerisinde belirlenen en az 4 yıllık lisans programları mezunu olmalıdır.

İş deneyimi şartı: Denetçi olmak için başvuracak adayın en az 5 yıllık, başdenetçi olmak için başvuracak adayın 10 yıllık bilgi sistemleri denetimi, yönetimi, geliştirilmesi veya güvenliği konularından herhangi birinde ya da birkaçında tam zamanlı mesleki tecrübeye sahip olması gerekir.

Mesleki tecrübeye denk kabul edilecek faaliyetler aşağıda belirtilmiştir;

     a. Denetçi ve başdenetçi için yüksek lisansta bilgisayar mühendisliği/ bilgisayar bilimleri/bilgi güvenliği/siber güvenlik/adli bilişim alanlarında gerçekleştirilen öğrenimler en fazla 1 (bir) yıllık mesleki tecrübeye denk sayılır.

   b. Denetçi ve başdenetçi için doktorada bilgisayar mühendisliği/ bilgisayar bilimleri/bilgi güvenliği/siber güvenlik/adli bilişim alanlarında gerçekleştirilen öğrenimler 1 (bir) yıllık mesleki tecrübeye denk sayılır.

Sertifika şartı: Denetçi/başdenetçi olmak için başvuracak aday, ISO/ IEC 27001 başdenetçi sertifikasına veya CISA sertifikasına sahip olmalı ve sertifikayı korumaya yönelik gereklilikleri yerine getirmelidir. Başdenetçi olmak için başvuracak aday ayrıca D1 ve D2 tipi denetçi sertifikalarından en az birine sahip olmalı ya da TSE tarafından yapılacak ve Tablo 1 ve Tablo 2’de yer alan konu başlıklarını kapsayan yazılı ve/veya uygulamalı sınavda 100 puan üzerinden en az 70 puan almalıdır.

Eğitim şartı: TSE tarafından verilecek eğitimlere, personel tarafından katılım sağlanması şart olmamakla birlikte, yapılacak denetimlere yönelik mesleki yetkinliğin arttırılması ve yetkilendirilme sürecinde yapılacak sınavdan başarılı olunması amacıyla eğitimlerin alınması tavsiye edilmektedir. Denetçi yetkilendirilme tipine uygun olarak belirlenmiş eğitimler yıllık olarak planlanacak eğitim takvimi çerçevesinde sunulur.

Not: Sınavlara katılacak kişilerin yukarıda belirtilen şartları sağlaması gerekir. Sadece eğitimlere katılacak kişilerin yukarıda belirtilen şartları sağlamasına gerek yoktur.

Eğitimler hakkında detaylı bilgiler "Eğitim" sayfasında yer almaktadır.

Denetçi/başdenetçi personel belgelendirmelerinde başvurular online sistem olan https://basvuruportal.tse.org.tr/ üzerinden alınmaktadır. Başvuru adımları için tıklayınız.

 

Sınav Bilgileri:

D1 tipi denetçi belgelendirmesi için sınav bilgileri aşağıda belirtilmektedir.

 • Sınav Tipi        : Çoktan seçmeli teorik sınav
 • Soru Sayısı     : 100 adet
 • Sınav Süresi   :  200 dakika
 • Başarı Puanı   : 100 puan üzerinden en az 70 puan
 • Sınav Yeri       :  Fiziki olarak yüzyüze düzenlenecek olup sınav yeri TSE tarafından duyurulacaktır
 • Sınav Konuları : D1 tipi denetçi eğitimi konuları

 

D2 tipi denetçi belgelendirmesi için sınav bilgileri aşağıda belirtilmektedir.

 • Sınav Tipi        : Çoktan seçmeli teorik sınav
 • Soru Sayısı     : 100 adet
 • Sınav Süresi   :  200 dakika
 • Başarı Puanı   : 100 puan üzerinden en az 70 puan
 • Sınav Yeri       :  Fiziki olarak yüzyüze düzenlenecek olup sınav yeri TSE tarafından duyurulacaktır
 • Sınav Konuları : D2 tipi denetçi eğitimi konuları

 

Hem D1 hem de D2 tipi denetçi/Başdenetçi belgelendirmesi için sınava girecek adayların sınavda 140 soruyu 280 dakika içerisinde cevaplaması gerekmektedir. Başarı puanı 100 puan üzerinden en az 70 puandır.

Sınavlardan başarısız olan adaylar yeniden sınava girmek için belli bir süre beklemek zorunda değildir.

Sınavdan başarısız olan aday, tekrar aynı sınava gireceği zaman ücretsiz sınava giriş hakkı verilmemektedir ve adayın sınav ücretlerini yeniden ödemesi gerekir.

 

Sınav Ücretleri:

Belgelendirme programı kapsamında düzenlenecek sınavların ücretleri aşağıda yazmaktadır.

 • Eğitimlere katılmadan sadece sınavlara girecek bir kişinin başarılı olması durumunda sınav ücreti, başvuru ücreti ve sertifika ücreti ile birlikte ödeyeceği toplam tutar: 5.000 TL + KDV
 • Eğitimlere katılmadan sadece sınavlara girecek bir kişinin başarısız olması durumunda sadece sınav ücreti ve başvuru ücreti için ödeyeceği toplam tutar: 3.500 TL + KDV
 • D1 veya D2 türü eğitime ve D1 veya D2 türü sınava girip sertifika talep eden bir kişinin ödeyeceği tutar: 9.000 TL + KDV
 • D1 ve D2 türü iki alanda da eğitimleri alan ve sınavlarına girip iki alanda da sertifika talep eden bir kişinin ödeyeceği tutar: 13.750 TL + KDV

Not: Aynı dönem içerisinde hem eğitim hem de sınava giren bir kişiden başvuru ücreti 1 kere alınır.

BİLGİ İÇİN: Ferhat IŞIK

Tel: 312 416 62 39  

e-posta: big@tse.org.tr

 

Eski Siteye Dön