ISO/IEC 25051 Yazılım Kalitesi

25051 Standardı

TSE; TS ISO IEC 25051 Satışa sunulan Yazılım Ürünlerinin Kalite Özellikleri ve Değerlendirmesi standardında da belgelendirme hizmeti vermektedir. Bu standart; metin işlemciler, hesap çizelgeleri, veri tabanı programları, grafik paketleri, teknik veya bilimsel fonksiyonlara ait programlar ve yardımcı programlar gibi yazılım paketlerine uygulanabilir.

TS ISO IEC 25051; satışa sunulan yazılım paketlerinin kalite gereksinimlerini, bu paketlerin test dokümanlarının ne tür özelliklere sahip olması gerektiğini, yazılım paketlerinin uyumluluk değerlendirmeleri için gerekli talimatları açıklar. TS ISO IEC 25051 yazılım paketlerinin kendi üretim süreçlerini ya da tedarikçi firmaların kalite sistem gereksinimlerini kapsamaz.

Geliştirmiş olduğunuz yazılım ürününün TS ISO/IEC 25051 standardına uygunluğunun kontrolü açısından aşağıdaki işlemlerden sırasıyla geçmiş olması gerekmektedir.

- Belgenet Üzerinden Başvuru

- Belgelendirme tetkiki (yazılım ürününün üretim yerinde gerçekleştirilir)

- Fonksiyonel testler

 İlk adım olacak olan başvuru için https://belge.tse.org.tr/index.aspx adresinden başvuru işlemini gerçekleştirilmesi ve başvuru adımlarında bildirilecek olan dokümanların imzalanarak eksiksiz aktarılması gerekmektedir. (Belgenetten alınan başvuru çıktısı, Marka Tescil Belgesi,  İmza sirküleri belgesi, ticari sicil gazetesi, ilgili belgelendirmenin başvuru ücreti kadar avansın TSE banka hesabına yatırıldığına dair dekont, kamu kurumu ise kuruluş kanunu bilgisi ve ekte aktarılan hizmet sözleşmesi) Standart uygunluğunun denetim anında sağlanamaması denetimin tek seferde tamamlanamamasına neden olabileceğinden dolayı fiyatı dolaylı yoldan artırmaktadır.

 Belgelendirmede, denetim ve test işlemlerinin tamamlanma süresine göre fiyat değişkenlik gösterebilmektedir. Kurum ve firma kaynaklı aksamalar yaşandıkça fiyatta günlük bazda artışlar mümkün olabilmektedir. Ücret tarifesi /IcerikDetay?ID=875&ParentID=1079 linkte sunulmaktadır.

Firmalar tercihlerine göre farklı test laboratuvarlarını kullanabilmektedir. Bu durumda ücretlendirmelerde yaşanabilecek farklılıklar ücret tarifesinde belirtilmiştir.

DETAYLI BİLGİ İÇİN:

Başvuru ve Belgelendirme Tetkik Bilgisi: 312 416 63 73

Test İşlemleri Bilgisi: 312 416 63 74 

Eski Siteye Dön