English l 
Detaylı Ara l 
E-Posta l 
Birinci
ANASAYFA
HAKKIMIZDA
KURUMSAL
HİZMETLERİMİZ
EĞİTİMLER
İLETİŞİM
TSE, Trafik İhlallerini Tespit Eden Elektronik Denetleme Sistemlerinin (EDS) Standartlarını Yayınladı
Orjinal Resim

Karayollarında trafiğin düzenlenmesi ve güvenliğinin sağlanması amacı ile kullanılan elektronik denetleme sistemlerini kapsayan EDS standartları yayınlandı.

TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz’ın konuya ilişkin açıklaması şöyledir:

“Ülkemizde her yıl binlerce kişinin öldüğü, on binlerce kişinin yaralandığı ya da sakat kaldığı trafik kazalarının yüzde 90 oranında sürücü kaynaklı olduğu tespit edilmiştir. Sürücülerden kaynaklanan kazalarda önde gelen neden ise aşırı hız yapılması olarak görülmektedir.

Sürücülerin trafik kurallarına aykırı hareketlerini elektronik olarak anında tespit edilmesine yönelik 'Elektronik Denetleme Sistemi' (EDS) bu nedenle ülkemiz için büyük önem taşımaktadır.

Enstitümüzde, EDS’lere ilişkin olarak ulusal ve uluslararası uygulamalar göz önünde bulundurularak hazırlanan 4 yeni standart tasarısı,  31 Temmuz Pazartesi günü yapılan TSE Teknik Kurul toplantısında onaylanarak Türk Standardı olarak kabul edildi. Kabul edilen standartlar, ilk etapta en çok talep gören sistemleri konu almaktadır.

Bunlardan ilki, kameralar yardımıyla görüntü işleme tabanlı çözümler sunan cihazları kapsayan TS 13786 "EDS - Hız ölçme donanımı (HÖD) – Görüntü işleme tabanlı"  standardıdır.

İkinci kabul edilen standart; hız ölçümünü sinyalizasyon ile doppler etkisini kullanarak sağlayan cihazları kapsayan TS 13787 "EDS - Hız ihlal tespit donanımı (HİTD) - Doppler radar tabanlı" standardıdır.

Teknik Kurul’da ayrıca karayollarında belirlenen başlangıç ve bitiş noktaları arasında sürücülerin ortalama hızlarını tespit eden cihazları kapsayan TS 13788 "EDS - Ortalama hız ölçme donanımı (OHÖD)" ile trafik ışıklarına uymayan araçların tespiti için kullanılan cihazları kapsayan TS 13789 "EDS - Kırmızı ışık ihlal tespit donanımı (KİTD)" standartları da kabul edilmiştir.

Enstitümüz, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yayınladığı “Hız İhlal Tespit Donanımları Muayene Yönetmeliği” çerçevesinde, hâlihazırda kullanılan veya yeni kullanıma alınacak Hız İhlal Tespit Donanımlarının (HİTD) doğruluğunun tespiti ve muayenesini yapmakla da yetkilendirilmiş olup, ilgili yönetmelik gereği 01.07.2018 tarihi itibariyle muayene faaliyetlerine başlanacaktır.

Türk Standardları Enstitüsü’nün trafik güvenliğinin sağlanmasına yönelik standardizasyon çalışmaları ve uygunluk değerlendirme faaliyetleri hız kesmeden devam etmektedir.” 


| Paylaş |    
FaceBook ta paylaş Twitter da paylaş
Kayıt Ekleme Bilgileri
Tarih 3.8.2017 13:16:14
 
Kayıt Okuma Bilgileri
Okuma Sayısı 1298
TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz, ISO 40. Genel Kurul Toplant
TSE ile Kamboçya Standartlar Enstitüsü (ISC) Arasında Mutab
E-HİZMETLER
Online Başvuru
Online Mali İşlemler
Tüm E-Hizmetler
Ayna Komite Başvurusu
DİĞER
Duyurular
Bölge Haberleri
Haber Arşiv
TSE HAKKINDA
Kuruluş ve Görevleri
Organizasyonu
TSE Mevzuatı
İLETİŞİM
Adres ve Telefonlar
Banka Hesap Numaraları
Bilgi Edinme
|
Web Sitesi Politikaları l 
Telif Hakları  l 
Rss l